| Kaennox a întrebat:

de 4 zile incoace, ma tot mananca in piept, dar nu e pe piele, pentru ca m-am scarpinat, si degeaba, cred ca e de la plamaini si, nu stiu de ce, mancarimile apar doar seara dupa 9 PM, dimineata dispar, va rog sa-mi spuneti si mie ce prbolema s-ar putea sa am, dau FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Ce spui tu seamănă cu unul din simptomele astmului respirator. Nu te îngrijora, dar discută cel puțin cu un medic, fie și cel de la tine de la școală.

| Kaennox explică (pentru Zartbitter):

La scoala n-am medic...laughing.dar mama spune ca mi se desprinde din plamani sau de acolo de unde e, mizeria aia care imi iese pe nas(mucii)...mersi pentru sfat oricum

| Zartbitter a răspuns (pentru Kaennox):

Există și varianta asta. Ce spune maică-ta se numește „spută" (mucozitățile care se desprind de pe interiorul căilor respiratorii). Dacă e așa, poate fi și asta o problemă, depinde cum o privești. Adică poate să fie simplul fapt că ai tendința să îți înghiți mucozitățile (poate te-ai obișnuit să îți tragi în gât și apoi să scuipi - cum fac oamenii simpli ca să nu zic altceva) :-) sau poate să fie chiar un simptom mai grav, precum tuberculoza.

Dar orice ar fi, trebuie să accepți că n-ai să poți explica în scris, pe internet, niciodată simptomele așa cum sunt. De aceea, e bine să treci pe la primul cabinet și să discuți cu cineva de acolo care poate să știe mai bine ce se întâmplă cu tine pentru că te vede, te palpează, te ascultă etc. :-)

Una e când te vede un medic, alta e când ne dăm cu presupusul, atât tu cât și eu.

| Kaennox explică (pentru Zartbitter):

Nu ma mai speria cu tuberculoza,deci,e cam rusinos sa spun asta(cand eram mic,inghiteam mucii,si incerc sa ma dezobisnuiesc,chit ca e cam greu)dar nu cred ca am boli,pentru ca de cand am racit, ma mananca, inainte nu aveam nimic!

| Kaennox explică (pentru Zartbitter):

Sau iti spun mai direct, ma gadila la plamanu drep, atat...laughing

| Zartbitter a răspuns (pentru Kaennox):

Nu vreau să te sperii cu nimic. Iar când vine vorba de înghițitul mucilor, fii convins că toți am făcut asta la un moment dat :-))

Ce încerc să spun este că explicațiile (și cauzele) pot fi foarte diverse. De la muci la tuberculoză. Această „gâdilare" poate fi de orice natură dacă vorbim doar aici pe net.
Plămânul e exact ca un burete, foarte, foarte spongios. Așa poate fi o bucățică de plămân care se desprinde, din cine știe ce cauze (de la tuse prea puternică sau de la o lovitură).
În același timp, poate fi un firișor de păr (de animal, că e mai finuț) sau de praf, care a intrat acolo și rămâne suspendat și te deranjează. Lucru care poate fi mai grav sau mai puțin grav :-)
De asemenea, poate fi doar o senzație că e în plămân, și de fapt să fie la exteriorul plămânului, de exemplu un chist adipos, care e normal să apară odată cu pubertatea.
Faptul că apare doar seara și dispare dimineața iar crește numărul de variante și posibilități.
De aia zic doar să mergi să discuți față în față cu un specialist pentru că doar așa poți afla despre ce e vorba. Fie că sunt muci, fie că e tuberculoză :-)

Faptul că ai pus întrebarea asta aici, înseamnă că chiar vrei să afli un răspuns. Bine, înseamnă că ți-e și lene să mergi la un medic, dar asta e partea a doua tongue
Așa că cea mai bună metodă de a afla răspunsul este să discuți direct cu un medic.

| Kaennox explică (pentru Zartbitter):

Pai...daca o sa ma mai gadile si in seara asta, maine merg la medic...fi sigurwinking

7 răspunsuri:
| Kaennox explică:

Am uitat sa mentionez ca de saptamana trecuta sunt racit