| anonim_4396 a întrebat:

De 5 luni si jumatate m-am apucat de fumat dintr-o prostie, am vrut sa vad cum e. Acum insa nu mai stiu cum sa scap de ele. Am 17 ani. Imi puteti da sfaturi cum sa nu mai fumez sau macar sa uit de tigari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Esti inca la inceput cand nu a apucat sa se instaleze dependenta creierului fata de nicotina.Pentru a te lasa in aceasta faza este nevoie doar de vointa.Toate produsele sau substantele carora se face publicitate privind eficienta lor in combaterea fumatului sun "apa de ploaie" fata vointa ta. Sper sa ai o minima ratiune si vointa de a renunta sau a diminua impulsurile care te indeamna sa pui tigara in gura.Este greu prima saptamana dar o data depasita aceasta limita poti sa nu te mai apuci vreodata sa savurezi/reiei "placerile" acestui viciu extrem de daunator plamanilor precum si intregului organism dar mai ales oxigenarii normale a creierului.

1 răspuns:
| Domni?oaraClannad a răspuns:

Totul tine de vointa. Fumez de 3 ani aproape 4 si in tot timpul asta am invatat ca nu te poti lasa daca tu nu vrei asta. Degeaba incerci sa te abtii daca tu te gandesti numai la a fuma. Incearca sa-ti ocupi mintea cu alte lucruri.