| AniCasi a întrebat:

De aproximativ 3 saptamani mi-a aparut pe gat o umflatura rosie,dura la atingere. La inceput era foarte dureroasa si putin mai mare. Am mai tratat-o cu creme cu antibiotic,rivanol, apa oxigenata si acum s-a mai micsorat. Problema este ca daca apas simt ca ma doare si ma ustura inauntru. zona este tot rosie! Ma ingrijoreaza faptul ca nu scoate puroi si este ca un nodul mic. Se observa si un punctulet negru deasupra. Oare ce ar putea fi? Nu vreau sa ajung la chirurg. Cum se poate trata? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Florennce a răspuns:

Bună!
Am avut ceva de genul în spatele urechii și am fost la medic. Mi s-a spus că e un punct de grăsime care în mod normal se retrage. La mine s-a retras, căci altfel trebuia să fac operație pentru înlăturare.
Nu mai umbla la el sub nicio formă și așteaptă că poate se duce de la sine. Dacă nu, mergi la spital că nu te mănâncă nimeni.
Sănătate!

| ElenaSA a răspuns:

Mergi la dermatolog. Poate este ceva usor de rezolvat si tu te chinui atat cu tot felul de medicamente.

| Gimihumulukuakua a răspuns:

Hormonii!