| AnaAnastasiaaaa a întrebat:

De aproximativ ma doare ingrozitor de tare capul. Durerea este mai mult in partea fruntii cat si a cefei. Odata la cateva minunte simt si o intepatura in partea dreapta a capului. Atunci cand deschid laptopul ma dor ochii. Adevarul este ca ma invart prin zonele unde este destul de mult prin curent. Dar nu stiu daca este neaparat asta.Un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Cred ca ai racit. Dar s-ar putea ca si tensiunea sa nu fie buna. Poti masura tensiunea? Daca e buna, comprese calde la cap si o aspirina (paracetamol). Daca e mare, nu pune nimic cald. Maseaza ceafa ca sa permita circulatia singelui. Totusi, la cum descrii (si durerea de ochi!), daca nu-ti trece macar putin in 1/2 ora, mergi la urgente. Nu e bine deloc.

| AnaAnastasiaaaa explică (pentru Peridava):

Mi-a mai trecut acum putin. cred ca am racit. Nu stiu ce sa zic.

| Peridava a răspuns (pentru AnaAnastasiaaaa):

Daca doar ai racit, iti va trece. Ai grija pe viitor. Ce simptome ai insirat tu...
Sanatate multa!

| blacksky13 a răspuns:

In februarie 2015 aveam aceleasi probleme ca ale tale, iar cand am fost la control am aflat ca am sinuzita. Deci cu singuranta ai sinuzita. Daca nu iei tratament repede se poate ajunge la sinuzita cronica si va trebui sa te operezi iar daca nu te operezi vei da coltul din pacate. Si cand e frig sa ai mereu capul acoperit sau o caciula pentru ca sinuzita se face de la curent sau atunci cand stai cu capul gol in frig. Eu inca si acum mai am sinuzita si incerc sa ma pazesc car mai mult. Iti urez insanatosirr grabnica si sper sa scapi. happy

| marrymarina a răspuns:

Ia un pliculet de aulin si o sa iti treaca. Si evita sa stai prin asa mult curent, sa te agiti sau sa te superi.

| Shikazirukato a răspuns:

Fie din cauza curentului, si chiar a laptopului, televizor, bec, orice emana lumina artificiala, iti creaza disconfort. Ceea ce e si normal, mai ales daca obisnuiesti sa petreci mult timp in fata lui.
Evita sa petreci mai putin timp, si vezi cum te simti dupa.Sau chiar ar fi indicat samergi la optica, se fac si consulturi gratuite.
winking

| BiancaAbc a răspuns:

EU AM AVUT ACELEASI SIMTOME IN 2014... MĂ DUREA INGROZITOR SI AM AFLAT CA AM O PROBLEMA LA OCHI SI IMI TREBUIA OCHELARI POATE AR TREBUI SA TE DUCI LA UN DOCTOR SPER SA NU RAZI SI SA ITI FIE DE AJUTOR

| spiridus25 a răspuns (pentru BiancaAbc):

Exact la fel am patit si eu.Am fost la un control dupa numeroase dureri infernale de cap si ochi si am aflat ca am miopie si trebuie sa port ochelari.

| BiancaAbc a răspuns:

EU AM AVUT ACELEASI SIMTOME IN 2014... MĂ DUREA INGROZITOR SI AM AFLAT CA AM O PROBLEMA LA OCHI SI IMI TREBUIA OCHELARI POATE AR TREBUI SA TE DUCI LA UN DOCTOR SPER SA NU RAZI SI SA ITI FIE DE AJUTOR.