| MudaHeg a întrebat:

De azi a început să mă doară mai tare în zona ovarului drept (mărit cu 3.8 cm și luat 3 luni anticoncepționale) și coboară durerea în picior și îmi amorțește. Ce credeți că poate fi și ce mă sfătuiți să fac în această perioadă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu mai luați anticoncepționalele, puneți pungi cu gheață, pe un prosop, pe abdomen, în acea zonă. Ceai de circulație, dar și ceai renal.
De asemenea, cu un irigator, spălare cu ceai de mușețel în interiorul vaginului.
Lichide multe. Și, o ampicilina de 500 mg.
Sănătate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Sa te prezinti la medicul vostru de familie pentru a fi consultata, diagnosticata si daca medicul considera pe baza a ceea ce a constata ca este necesar sa te directionata catre un anumit medic sau cabinet medical specializat in problema constatata. Sanatate!

| MudaHeg explică (pentru corbulalbrosu):

Medicul de familie m-a trimis dacă trecută acasă zicând că nu am nimic și l-am ascultat, durerea s-a accentuat și când am ajuns la spital mi s-a zis că dacă mai stăteam puțin, ajungeam la operație. Mâine trebuie să mă prezint la spital căci am cunoștințe acolo și mă va lua în primire, dar mi-e frică de virus.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MudaHeg):

In concluzie, reiese ca este indicat sa-ti schimbi medicul de familie fiindca respectivul medic nu este un bun diagnostician, asa cum este necesar sa fie fiecare medic specializat in acest domeniu al sanatatii.

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Mor cand vad oameni care te trimit la doctor, de parca tu stai in casa sa mori si nu te duci! Fratilor, in pandemia asta de **** daca nu esti "urgenta" se pisa pe tine nici nu te baga in seama. Voia doar o parere, cam ce credem noi despre asta.
Posibil sa fie apendicita, sa nu te doara ovarul dar asa sa simti tu. Daca nu, infectie/chisturi si da, incearca sa iei legatura cu cineva