| Lulupana1234 a întrebat:

Buna TPU,de azi dimineața tot tusesc în continuu și nu ma pot abtine, toată saptamana am fost răcită și sunt mai bine dar acum tusea asta nu vrea să îmi dea pace, nu am gâtul iritat, nu ma doare dar devine enervanta și pentru mine si pentru ceilalți țin jur.Pareri de ce aș putea să am? Repede va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doamne panicată esti fată, după o raceala tusea trece cel mai greu deoarece bronhiile si plămînii sunt inca afectati, poti avea o bronsita cronica iar in acest caz numai un antibiotic te-ar putea vindeca, mergi la medicul de familie sa te consulte si sa-ti dea o trimitere la pneumologie acolo medicul i ti va da tratament, in cazuri mai grave poate fi vorba de un astm bronsic dar nu este cazul tau, ca si tratament codeina este un aliat impotriva tusei dar aceea o i ei cu rețetă, altceva poti bea acasa lapte cu miere sa vindece gîtul plă mînii se numeste schodou vine din limba franceza si inseamna lapte cu galbenus de ou, fier bi lapete dulce si intr o cana spargi un ou pui galbenusul si zaharul peste care torni lapte fierbinte amestecînd continuu sa se omogenizeze, il bei fierbinte si după ce bei o cană cu lapte te acoperi la gît cu un fular gros si te culci, in cîteva zile o sa ti treaca tusea si raguseala daca esti ragusita, ca laptele vindecă coardele vocale. Ce varsta ai Cătălina, si multa sanatate. In limba franceza se numeste chaudeau iar noi il cunoastem sub denumirea de șodou.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea avea o bronsita, penumonie samd.
Mergi la medic!

| Yuoia a răspuns:

Ceva covid?
Ca asta nu se sperie de razboi si sa fuga.
Mergi la medic.

| 1997onur a răspuns:

Mergi la medicul de familie.

| haileewatson a răspuns:

Mergi la doctor. Poti sa ai orice, de la bronsita la chestii mai naspa.