Întrebare recomandată | keikop119 a întrebat:

Buna TPU.
De cateva zile am niste dureri teribile in gura si gat,e posibil sa fie niste afte dar nu sunt sigura...E TERIBIL pentru ca nu pot sa mananc, sa beau sau sa vorbesc urmeaza sa merg la doctor dar vroiam sa stiu dinainte daca i s-a mai intamplat cuiva asta si cat a tinut... durerile sunt la sfarsitul maxilarului, sub limba, pe limba, cam peste tot :\
fundita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Aftele se vad,sunt niste bubulite galbene, daca sunt afte se datoreaza scaderii imunitatii, asa se intampla iarna, ideal ar fi sa iei niste pastile pentru imunitate si multe fructe, in special citrice

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din ce spui, cred că este vorba despre candidoză bucală, dacă erau afte atunci ele NU apar pe gât...

TREBUIE să mergi la medic şi după consult îţi va prescrie tratamentul adecvat.
Acel tratament trebuie urmat cu STRICTEŢE, altfel NU vei scăpa de acea candidoză.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Mufilici a răspuns:

Inainte sa te alarmezi, ai face bine sa incerci sa bei un ceai fierbinte, ar putea sa iti calmeze durerea de gat, durerea maxilarului, este ciudat, am avut-o si eu, dar nu a fost nimic grav, de fapt nu stiu ce a fost, sunt o fire vorbareata si am presupun ca poate fi din cauza ca vorbesc prea mult, insa, ai face bine sa mergi la doctor, cu siguranta el iti va spune ceea ce se intampla cu tine. Oricum, nu iti face griji, nu cred ca este ceva grav. >big grin