| mariaaa222 a întrebat:

De aproximativ 4 zile nu stiu ce se intampla cu mine. Prima zi a inceput doar cu o stare de greata. De la o zi la alta a inceput sa devina din ce in ce mai rau. Iar simptomele constau in: dureri in gat puternice, mi se inflameaza foarte rau gatul, nu pot sa beau apa si nici sa mananc, abia gatul meu accepta ceaiul. Mi se pun niste dureri in capul pieptului plus stare de greata. Gatul nu mai spun ca ma doare ingrozitor si e iritat. Am fost la urgente la spital de 3 ori si degeaba, fiecare doctor a spus altceva. Primul ca este indigestie dar eu in afara de greata nu aveam altceva, al doilea la care am fost dupa ce starea mea s-a inrautatit mi-a spus ca am niste afte in gat, posibil o ciuperca, care s-a instalat si in stomac iar al treilea mi-a spus ca sunt perfect sanatoasa si ca ce se intampla cu mine sunt atacuri de panica. Nu stiam ca atacurile de panica inseamna durere in gat. Trebuie sa specific ca mama mea a facut cefort in vena si a facut ciuperca, care a devenit candida. Si banuiesc ca s-a transmis si la mine acea ciuperca. Sincer nu stiu ce sa fac si nu mai stiu unde sa merg pentru ca la spital merg degeaba, imi dau vitamina a si c iar eu am gatul inflamat si raman fara aer plus dureri de stomac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xBiiaM a răspuns:

Ok,nu sunt medic dar aproximativ aceste simptome le-am avut si eu. De o saptamana am o raceala destul de complicata (dureri in gat foarte puternice,am vomitat de cateva ori,nu puteam sa mananc,sa beau ceva), acum mi-a mai trecut pentru ca am luat cateva medicamente care mi-au facut bine si am baut multe ceaiuri (nu neaparat pentru raceala, ci de fructe de padure si puneam zeama de lamaie). Medicamentele care le-am luat erau: Vitamina C, si crede-ma ai nevoie de ele pentru ca s-ar putea ca organismul tau sa sufere de lipsa calciu, Parasinus care m-a ajutat destul de mult in tratarea racelii, de greturi si de voma nu am luat ceva anume, dar mai mereu eram stresata, lucrurile astea mi se intampla in general cand vine deja anotimpul rece, de la prima bataie de vant de toamna mi se agraveaza raceala. Probabil se produce si din cauza stresului si ciclului (acele stari de voma). Eu de exemplu le-am avut cand saptamana trecuta mi-a venit. Apoi, dupa a3a zi de ciclu nu am mai avut stari de voma, am continuat cu raceala.