| sakura10167 a întrebat:

Buna, TPU!
De ceva timp ma gândesc la chestii rele, gânduri negative, tragedii. Nu înțeleg de ce. Ma întreb: Dacă mi se întâmpla? Dacă, dacă.
Ați avut vreodată gânduri din acestea? Dacă da, cum ați trecut peste? Și, de ce îmi vin aceste gânduri?
As vrea răspunsuri serioase, fără "mergi la psiholog". Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Pai iti spun sincer ca numai prin rugaciune scapi, eu asa am facut, tot felul de nebunii, chiar si ganduri suicidale, toate s-au dus.Rugaciune sincera si scapi de toate gandurile rele.
Astea vin de la duhurile rele.Eu aveam halucinatii si din astea mai urate de credeam ca nu mai scap.
Rugaciune,spovedanie,post,aghiasma si au fugit dracii imediat.
Dai si cu tamaie prin casa daca ai ca sa fuga de tot,orice ar fi acolo. Poate ti-a facut vreuna farmece,nu poti sa stii.
Si rugaciunea mintii,pe asta o spui in permanenta sau cat de des poti "Doamne IIsuse Hristoase,fiul Lui Dumnezeu,miluieste-ma pe mine pacatosul",sa vezi ce putere are.
Eu pe asta o zic si in vise cand am cosmaruri si pleaca imediat,ca il arde cand o zici.
Asta este doctorul si psihologul tuturor, nu ai nevoie de altcineva, doar pe Hristos sa-l ai in inima si in gand mereu, nu ai de ce sa te temi, El e in control, nu te lasa sa ti se intample nimic rau.Dar trebuie sa arati si tu ca iti doresti asta.

| sakura10167 explică (pentru StrongHeart):

Eu in fiecare seara înainte de culcare fac o rugăciune, niciodată nu ma culc fără sa ma rog!?

| StrongHeart a răspuns (pentru sakura10167):

Foarte bine faci,sa o spui cu toata inima si sa stii ca cineva acolo sus te asculta si chiar sa crezi asta,sa te gandesti mereu ca gandurile astea nu isi au locul,esti fiinta iubirii Lui Dumnezeu,nu ai de ce sa te temi,chiar de vin necazuri sa stii ca e un plan mai mare si Dumnezeu e in control mereu,la final va fi bine intotdeauna.
Eu ti-am recomandat asta pentru ca gandurile astea vin din necredinta sau mai bine zis din uitare,uiti de viata vesnica, te gandesti la lucruri de moment, nesemnificative multe din ele, uiti ca ce traim este lucrarea Lui Dumnezeu si trebuie sa fii fericit/a nu ingrijorat, ca nu ai de ce.

| Cduncfujndf a răspuns:

Poate ai anxietate. Câți ani ai?

| sakura10167 explică (pentru Cduncfujndf):

Am 17 ani

| Cduncfujndf a răspuns (pentru sakura10167):

Atunci da, e posibil să ai anxietate. De obicei să găsește în cea mai mare parte la adolescenți și la adulții tineri.
Una dintre manifestări, să zicem așa...Este frica inexplicabilă, frica de lucruri care nu s-au întâmplat.

| Titan123 a răspuns:

Du-te la biserica, și se rezolva