| OSLOMELBOURNE a întrebat:

De la ce se face VPPB?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cauze:

- Boala sau infectie
-Tumoare a nervului vestibulocohlear ( schwannom vestibular)
-Scleroza multipla
-Migrene
-Tumori cerebrale care afecteaza trunchiul cerebral sau cerebelul
-Accident vascular cerebral care afecteaza trunchiul cerebral
-Atacuri ischemice tranzitorii
-Unele tipuri de medicamente, droguri, consum de alcool

| ALex07539 a răspuns:

VPPB este o tulburare vestibulară care este cauzată de prezența unor particule mici de cristale numite otolite, care se află în urechea internă. Aceste cristale se pot deplasa în canalele semicirculare ale urechii interne și pot determina senzația de amețeală și vertij.

O cauză obișnuită a VPPB este o mișcare bruscă a capului, cum ar fi întoarcerea rapidă sau ridicarea bruscă. Aceasta poate duce la deplasarea cristalelor otolitice din sacul utricular al urechii interne în canalele semicirculare.

Tratamentul VPPB implică de obicei o procedură numită manevra Dix-Hallpike, care constă într-o serie de mișcări ale capului care ajută la relocarea cristalelor în sacul utricular al urechii interne. Uneori, fizioterapia vestibulară poate fi recomandată pentru a ajuta la prevenirea recurenței VPPB sau pentru a ajuta la restabilirea echilibrului și coordonării motorii în cazul în care simptomele persistă.