| Alecso_Alecso_1995 a întrebat:

De mult m-am confruntat cu atacuri de panică am fost la psiholog mi-am revenit cât de cât pot spune am crezut ca totul s-a terminat pana cand azi când eram la serviciu m-a luat o senzaţie de vomă picioarele imi tremurau nod in gât pur şi simplu simţeam ca sunt pe alta planeta, am sunat o prietenă sa îmi spună tatăl nostru crezând că sunt deocheat, aşa a fost un deochi minor dar nu imi trecea şi mi-am dat seama că anxietatea a revenit... Şi a ţinut aşa toată ziua. Pur şi simplu simt că nu imi voi mai reveni niciodată sunt mereu speriat agitat mă gândesc doar la ce este mai rău. Analize nu mai spun am facut acum 2 luni un nou set. Aş dori un sfat de la cei care stiu prin ce trec eu!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la un psihiatru. Pe langa anxietate, ai si aceasta problema cu deochiul care nu exista si care te conditioneaza negativ si te sperie suplimentar. Nu ai nevoie de analize, nu te ajuta cu absolut nimic, ai nevoie de suport psihologic de lunga durata (2-3 ani)

| Bondarel99 a răspuns:

Cred ca cel mai tare te sperie senzatia "simteam ca sunt pe alta planeta". Probabil te confrunti cu derealizarea si depersonalizare, cele mai infricosatoare simptome ale anxietatii. Daca te deranjeaza asa mult simptomele si nu poti sa le suporti atunci poti merge la psihiatru sa iti dea medicamente. Dar medicamentele nu sunt cea mai buna solutie, creeaza dependenta si iti afecreaza sistemul nervos pe termen lung. Mergi la un psiholog si fa psihoterapie, o sa te ajute.
Totusi anxietatea e doar o tulburare mintala, cheia ca sa scapi de aceste simptome e sa le accepti si sa nu le mai dai atata importanta, astfel ele se vor diminua.

| Violleta2022 a răspuns:

De data asta mergi al un psihiatru, daca psihologul nu te-a ajutat prea mult. Ca nu-i vorba de deochi aici, anexiatatea si starile de panica ti le generezi singur si ai nevoie de ajutor specializat, ca sa te ajute sa intelegi ce ti se intampla si sa te invete sa treci peste ele, ca sa nu ti le mai provoci singur.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Violleta2022):

Păi şi chiar să ţină o zi acele stari fizice?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Totul depinde de tine!
Crizele de panica si anxietate te pot tine de la cateva minute, pana la zile in sir, depinzand de gravitatea bolii.
Daca nu incerci cu vointa sa te autocontrolezi si sa-ti impui sa nu mai intrii in panica din nimicuri, problema ta poate avansa si vei avea nevoie de medicatie serioasa de la un pshiatru, ca sa te puna pe picioare.
De aceea iti repet, iti sta in puteri inca, sa te aucontrolezi si sa te opresti imediat, inainte sa evolueze boala.
Nu este nimic real, doar o frica generata de mintea noastra, care naste monstri.

| Freya1 a răspuns:

Prietenul meu a suferit de atacuri de panica mult timp iar eu am anxietate sociala.
Trebuie sa gasesti pricina atacurilor de unde provin, daca ai suferit vreo trauma. Spre exemplu prietenul meu a avut o viata traumatizanta si grea acasa.Eu cand am avut atacuri de panica (am avut si eu o perioada scurta de cateva luni) a fost dupa un accident in care mi-am distrus un genunche.Asa ca trebuie sa gasesti cauza si sa o inlaturi sau sa o infrunti.Eu am scapat infruntand-o, facand orce ma inspaimanta sau panica.Prietenu meu la fel doar ca ajutat de mine putin cu incurajari si iubire bineanteles.
Cauta persoane care sa te inteleaga si sa comunice cu tine.

| Donsavas a răspuns:

Buna! Ar trebui sa discuti cu un psiholog. Ai credinte bizare de genul deochiului si cred ca esti fanatic, de aceea ai si anxietate.
Oamenii obsedati de biserica si ceea ce spune popa, cat si cei superstitiosi au o viata nefericita din cauza credintelor proprii, de aceea traiesc in frica, au griji si ''le merge rau''.
Cei care nu inteleg, n-au decat sa mearga la doctor, caci nimeni nu poate sa le schimbe gandirea, care nu este neaparat gresita, insa este evident ca le dauneaza.

| Crackman a răspuns:

Senzatia asta o am si eu de cand era sa ma inec
Acum sunt ironic marinarwinking dar imi controlez, gandssc la altceva ( o gramada de probleme ) uit, dar cand trece de gat gata incep sa fac urat ( apa )
Dar si atunci ma fortez sa gandssc la rece si aa stau calm... eh depinde viata ta
Tu ii spui corpului ce si cum nu invers.

| nda a răspuns:

Quit whining, man up!

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Salut, eu m-am confruntat tot cu asa ceva dar la mine a fost nasol pentru ca m-a mancat sa ma duc la toti doctorii si fiecare cu tratamentul lui.
Am fost la cardiolog si mi-a facut film, teste, holter smd, nu aveam nimic la inima, dupa aceea la orl, am crezut ca-mi pierd echilibru de la ureche, dar nimic si acolo eram sanatos, la endocrinolog crezand ca am ceva la glanda tiroida ori alta, la fel toti niste prosti, unul nu m-a trimis la psihiatru!
Asta pana m-am dus cu iubita la stomatolog si in loc s-o ia pe ea panica m-a luat pe mine rolling on the floor si asistenta de acolo s-a speriat si a chemat direct salvarea pentru ca ma ingalbenisem la fata.
Doctora de pe salvare mi-a deschis capul cu psihiatrul si dupa un tratament lung de 3 ani si ceva cu xanax, alprazolam, arketis si mai au fost cateva dar am uitat cum se numeau mi-am revenit complet.
Ce vreau sa-ti mai spun este ca motivul pentru care incep chestile astea este foarte grav, esti foarte nervos cum eram eu, ori ai o relatie care nu o suporti, ori ceva te apasa si nu rabufnesti sa schimbi lucrul ala.
A si inca ceva, nu se moare din asta, fi tare cand te i-a ameteala stai jos inchide ochii respira cat poti tu de calm, mereu sa ai apa la tine si sa ti dai pe fata.
Sa nu stai in casa, ori la pc /tv, incearca sa fi cat mai activ, iesi si o plimbate ca tot a venit caldura, distreaza-te.
Eu iti urez sanatate si daca mai vrei sa vb sunt aici.

| radudumitrescu a răspuns:

Recomand Spitalul Voila Campina, Prahova.Sectia VI cabana 2 dr Moruzzi Elza sau Stanciu Bogdan.Curat,mancare tipic restaurant