| EllySiAtat a întrebat:

De o saptamana ma doare capul (am 13 ani, sunt fata).A fost la medic de 3 ori, am facut si analize. Acum durerea a mai trecut, dar am unele zone ale capului, in care ma doare 3-4 secunde, ca si cum m-am lovit. Am ochii foarte sensibili la lumina.Mama i-a spus doctorului sa imi dea o trimitere, sa merg la Bucuresti sa fac o tomografie, dar doctorul a spus ca nu are rost, si sa nu ma 'radiez' degeaba. El spune ca poate fii si datorita faptului ca sunt in crestere, sau datorita ca stau prea mult in fata pc-ului ( vara asta am stat 5-6 ore pe zi, fara pauze.). Ce credeti ca poate fi, e posbil sa am vreo tumoare?:-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| guardian18angel a răspuns:

... tumorile nu sunt asa comune, mai ales la creier, si nu apar de la dureri si atat.

Depinde unde te doare capul. Daca problema e de la ochi, atunci durerea ar trebui sa fie constanta si usoara, undeva prin zona fruntii, si daca faci pauza de la calculator, televizor si eviti sa stai cu ochii in soare 2-3 zile, ar trebui sa nu te mai doara.

Daca nu e de la ochi, insa, ar trebui sa faci mai multe controale, pentru ca o durere constanta de cap la varsta ta, nu e o chestie pe care s-o lasi sa persiste.

Ai grija de tine, okay? Si in loc de o tomografie, du-te la un oftalmolog happy... poate te ajuta.

| AnnaMaria27 a răspuns:

S-ar putea sa ai nevoie de ochelari! Fa-ti un control!happy