| andreea678585 a întrebat:

De un an ma simt foare rau...am mers la medic si mi-a dat sa fac niste analize la ficat, calciu, helicobater...etc au iesit bine, mi-a zis sa ma vin la el daca aceste analize ies bine sa imi dea altele care pot fi mai grave.
Am stari de ameteala, oricat as manca ma ingras.am stari de greata.Ba cand imi vina sa vomit nu stiu ce se intampla ajunge in esofag si inapoi, am unele insomii, febra, dureri de cap.Ma trezesc foarte dimineata indiferent la ce ora m-as culca la ora 4 dimineata as fi in picioare.Iar capul nu ma doare decat in partea dreapta si e foarte naspa.probleme cu vederea.
In ceata si nu am cum sa ma concentrez, parca imi fuge imaginea.
Va rog, parca as fi in alta lumea ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Din ce inteleg, trebuie sa mergi in continuare la doctor, pentru ca nu a iesit mare lucru la analize.

Intre timp, incearca sa scoti din alimentatie laptele si carnea.

| andreea678585 explică (pentru cristimihailov):

Pai,da.dar mi-e foarte frica de asta.
Daca imi iese ceva rau?
Doctorul mi-a dat foaia de analize si niste sedative usoare...vagostabyl...

| cristimihailov a răspuns (pentru andreea678585):

Buna,

Sigur ai ceva, devreme ce nu te simti in forma. Asa ca, oricum ar fi, ceva ceva tot o sa iti iasa.

Daca este rau sau nu, depinde de punct de vedere. Este rau, ca poate s-a cronicizat. Este bine ca nu este acut. Dar pe total tot rau este.

Oricum ar fi, nu ai ce sa faci. Trebuie sa mergi mai departe. Medicul ala nu stie nici el ce ai, din acest motiv ti-a dat cele mai importante analize in baza simptomelor pe care le ai.

Incearca sa gaseasca un punct de unde sa inceapa sa se uite. Incepe cu ficatul, calciul, si helicobacter, mergand se pare pe ideea de digestie. Este o directie.

Nu prea ai ce sa faci in general. Oricum par a fi mai multe chestii la tine, nu numai o singura problema.

Ti-a dat sedativul respectiv ca sa incerce sa iti mai calmeze durerile pe care le ai. Tot trebuie sa continui cu doctorul insa, sa faci mai multe analize, sa se identifice ce anume ai.

Oricum, intre timp, iti sugeram ca la ceilalti sa ai grija cu eliminarea din alimetatie a laptelui si carnii si in acelasi timp sa incepi sa mananci legume si fructe mai multe pentru o stare mai buna a organismului.

Pare mai mult sa ai un parazit in tine, dar doar doctorul poate sa zica clar acest lucru.

| OoBunnyoO a răspuns:

Continua sa mergi la doctor pentru a afla care este problema. Cauzele pot fi multe, o lipsa de minerale, o productie insuficienta a unor hormoni, o problema mentala ca de exemplu, o depresie (uneori depresia se poate manifesta si in felul acesta) pana la o afectiune a creierului.
Chiar daca ti-e frica de rezultate trebuie sa continui sa investighezi problema. Cu cat vei afla mai repede cauza cu atat vei putea sa o tratezi mai repede.

| Otto2014 a răspuns:

Incearca sa faci miscare, daca nu merge, mergi iar la doctor.

| andreea678585 explică (pentru Otto2014):

Fac miscare!
Dar ametesc repede si nu ma pot tine pe picioare.
De obicei alerg, sar..sunt o fire energica dar in ultimul timp ma ia toate durerile daca fac ce faceam inainte.

| Otto2014 a răspuns (pentru andreea678585):

Mergi la un medic priceput