| AnaaaaaConstantin22 a întrebat:

deci, eu sunt o persoana mai "sensibila" intr-un fel, adica : ma stresez foarte mult din foarte multe cacaturi, de exemplu din cauza scolii pentru ca maine am un test si ma asculta la 2 materii plus ca in ultimele 2 luni am cam lipsit vinerea si joia pentru ca am avut niste probleme e sanatate. dar, profesorii astia tampiti cred ca (,) chiulesc -.-.si mi-e frica de ceea ce o sa-mi spuna! NU INTELEG DE CE IMI PASA PAREREA UNUI AMARAT DE PROFESOR, DAR CHIAR IMI PASA SI CHIAR PUN LA SUFLET! chiar imi pasa si nu stiu de ce, parerea pe care oamenii si-o fac despre mine, si ma simt foarte prost cand nu stiu la tabla de exemplu si altii stiu, si din acest motiv sunt stresata, mi-e frica sa merg la scoala! am ajuns prea rau si sunt disperata... ce pot face sa nu mai fiu asa stresata? mi-e frica sa nu intru in vreo boala sau ceva, daca nu chiar am -.-
dau funda ...chiar am nevoie de respunsuri serioase...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

Este important ca tu constientizezi ca nu ar trebui sa-ti pese, chiar daca iti pasa asa de tare. Probabil ai o problema de anxietate. Sfatul pe care ti-l pot da este in orice moment sa te folosesti de aceasta logica emotionala de care dai dovada si acum, sa realizezi ca nu e ok sa te simti asa de stresata de parerea unui profesor sau de opinia unui coleg pentru ca nu ai stiut ceva la tabla si sa incerci sa te linistesti. Invata sa-ti pese doar de opinia persoanelor la care tii, ceilalti nu te cunosc si isi dau cu parerea doar de dragul prostiei, nu trebuie sa fii afectata. Cu timpul cred ca iti vei da seama ca ai dreptate si o sa fie mai bine, trebuie ca tu sa continui cu aceasta gandire si mereu cand te stresezi, sa iti dai seama ca nu ai de ce si sa incerci sa te linistesti.

5 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu poti scăpa de stres decât prin eliminarea sursei lui. Adică, nu mai chiuli! Dacă lipseşti, motivat, fă tot ce poţi ca să recuperezi ce ai pierdut, şi atunci nu o să te mai simţi prost când ieşi la tablă şi nu ştii nimic.

| Elena9328 a răspuns:

Fii calma. Încearcă să le explici. Daca NU înțeleg,e treabă lor. Adu' niste scutiri, și rezolvi asta. Învață logic, toți greșim, toți o dam in bara. Nimeni nu e perfect. Daca n ai știut la momentul ăla, pregătește te mai bine și zi sa te asculte. Fără emoții și ei au fost că tine.

| M7Seven a răspuns:

Nu mai pune la suflet tot.Asta trebuie sa inveti cat mai repede. Daca continui asa nu o sa ajungi deloc bine, trebuie sa inveti ca nu este tocmai ok sa incerci sa multumesti pe toata lumea si sa incerci sa ai mai multa incredere in tine.Nu mai pune foarte mare accent pe parerea altora despre tine, atata timp cat tu stii ca nu ai facut nimic gresit si pur si simplu ai avut alte probleme care trebuiau rezolvate, mie mi se pare mai mult decat ok.Pana la urma trebuie sa fii tu multumita de tine si de faptul cum iti petreci viata si cum alegi actiunile. Daca tie ti se pare corect sa faci lucrul x atunci este ok, daca ai ceva de rezolvat ( motiv intemeiat ) si nu poti ajunge din cauza respectiva la scoala sau job este ok, pentru ca lucrurl respectiv il faci pentru tine.Fa lucrurile pentru tine, rezolva ce ai de rezolvat iar cand te eliberezi o sa vezi ca o sa fie mai bine, decat sa ignori unele lucururi doar pentru ca ai ceva de facut la scoala sau la job.O sa vezi cu timpul ca o sa prinzi increderea necesara dar poti sa te ambitionezi sa o faci cat mai repede si sa fii independenta

| Oana6899 a răspuns:

Si eu am fost lafel...si inca mai sunt laughing Ma stresez din tot felul de motive nu neaparat de scoala.Nu trebuie sa te ingrijorezi, nu ai nimic, nicio boalawinking. Trebuie sa gandesti pozitiv. Daca inveti n-ai de ce sa iti faci griji. Incearca sa convingi profesorii sau daca nu cheama-ti parintii la scoala. Sper ca ti-am fost de ajutor macar un pic, te pup

| IntrebatoareaAnonima a răspuns:

Pai si eu am avut doua teste in aceeasi zi ( la biologie si geografie) la biologie colegii mei au facut un grup pe wapp si au trimis poze cu rezolvarile. Daca dai test, intelegete cu colegii tai ca sa copiati pa test