Întrebare recomandată | Animeforlifee9921 a întrebat:

Sunt ffff stresata cu scoala,simt ca nu mai fac fata. Am o gramada de teme, de lectii si stau chiar si pana la 12 ca sa termin. Am un program foarte incarcat inclusiv in weekend si nu dorm mai mult de 6-7 ore pe noapte. Spre exemplu, pentru maine am de invatat la 6 materii,o gramadaa. Profesorii au asteptari mari de la mine,daca odata gresesc ceva imi striga o saptamana. Ai mei ma iau peste picior,mai ales mama,cu clasica vorba: "tu toata ziua te stresezi,dar crezi ca eu cu munca nu ma stresez mai rau?" Mie mi se pare ca nimic nu e mai stresant decat scoala, stai 6-7 ore la scoala plus inca cateva cu temele si invatatul. Am renuntat la toate hobbyurile si activitatile care imi placeau ca sa ma dedic doar scolii,desi chiar si asa nu am timp. Imi placea foarte mult sa desenez personaje din anime-uri,desi am ajuns sa ma las,pentru ca nu am timp deloc. Plus ca mai am si probleme cu memoria, nu mai pot retine bine si uit lectiile dupa cateva zile daca le invat doar odata. Cred ca am adhd. Voi ce faceti ca sa scapati de stresul cu scoala? Dar nu cu clasicele "du-te la psiholog" sau "asculta muzica" ca nu functioneaza.

7 răspunsuri:
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Nu mi se pare deloc sănătos și normal să ai un astfel de program.
Cel puțin o să ajungi la un anumit moment în care o să cedezi " psihic".
Cred că trebuie să îți restructurezi programul astfel încât să nu îți neglijezi activitățile preferate.
Acum,găsești multe metode de învățare și fiecare are propriul său stil.
Totuși îți recomand învățatul logic la materiile la care ți se permite ( în cazul în care nu ai profesoare de tipul " învățare cuvânt cu cuvânt").
Învață lucrurile simplu și informațiile importante.
Și cred că în pauze ai tot timpul să repeți/să citești ceva din lecție.
Și să te relaxezi,nu trebuie să fi bună la toate materiile,atâta timp cât încerci să ai un nivel ok,este perfect,iar la materiile care chiar îți plac poți ajunge să excelezi.
Da,perioada de gimnaziu-liceu-facultate,poate să fie frustranta,dar când o să ajungi să practici și să pretezi o meserie lucrurile se schimba, pentru că de multe ori teoria difera de practica.
Învață doar atunci când ai teste și ascultări, în rest repeta doar cât sa știi despre ce se vorbește și să îți faci o idee, multe lucruri le poți retine din ora.
Și da, evident doar materiile importante( română, matematică dacă ești în 5-8) sau materiile de bac dacă ești în 9-12, succes.
+ Nu renunța niciodată la pasiunile tale, o să ai oricum vacanță în curând, ai putea să te ocupi de ele atunci.

| Miruna333 a răspuns:

Te vei imbolnavi grav in ritmul asta. Si da, exista lucruri mai stresante decat scoalalaughing Iti vei schimba parerea cand vei ajunge sa muncesti. Normal ca ai inceput sa ai probleme si cu memoria pentru ca te fortezi prea tare si esti un robotel. Iar clasicele chiar functioneaza. Daca ai vorbi cu un psihoterapeut, nu psiholog, ai invata sa stii cum sa gestionezi perioadele dificile. Stresul te afecteaza foarte tare, nu e de joaca cu el. Ai nevoie si sa te relaxezi, daca nu stii sa le combini, invatatul cu relaxatul, distratul, nu prea iti este. Vei regreta mai tarziu ca ai renuntat la activitatile care iti placeau si la hobby-uri.

| Xox0 a răspuns:

Biata de tine. Vezi ca daca nu faci fata si iti iei burnout, clachezi si iese rau. Poti avea o cadere nervoasa ca mai apoi sa te f0ozi in ea de scoala.
Ce recomandare ar fi buna? Sa o lasi mai moale... Si mama ta, fara suparare, pare ca are tendinte narcisiste si hai sa-ti spun de ce: la job, cam e acelasi lucru zilnic, pe cand la scoala iti toci creierii ca sa inveti materie noua saptamanal daca nu zilnic. Nu se compara. A nu se intelege ca toate job-urile sunt monotone, nu, dar in general asa e. Ar trebui sa empatizeze cu tine si sa-ti ofere un umar pe care sa plangi.
Asa ca las-o mai moale, fa parte din tine faptul ca nu mai poti face fata, si asta e. Ce-ti pasa tie de ce cred profesorii? Ca doar nu ei isi toaca creierul si nu au viata, ci tu. Au mentalitatea comunista si cred ca orice li se cuvine si ca toata lumea trebuie sa fie sus, pe standardul lor. Nu au nici un drept sa tipe la tine, tu intelegi asta? Niciunul! Si tu nu trebuie sa te omori pentru ei. Ca peste 10 ani tu vei fi cu traumele astea si ei vor fi bine merci la catedra traumatizand alt copil/copii.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

În ce clasă ești și la ce fel de școală/liceu înveți?
Așa numitele școli cu pretenții au o reputație proastă în a pune presiune pe elevi ca să rămână în top.

| gabriela2201 a răspuns:

Nu ai ADHD, te stresezi singura. Nici macar nu o sa-ti foloseasca pe mai departe in viata materiile din scoala, o sa vezi ca la facultate nu recunosti mai nimic din ce ai facut in scoala anterior. Posibil ai parintii care te preseaza sa iei note mari, dar se poate trai si daca ai luat o nota de 5-6. Daca se enerveaza, le va trece. Ca sa nu te stresezi inutil concentreaza-te doar pe materiile ce iti plac si prin restul doar sa treci, sa nu ai corijente.

| gabriela2201 a răspuns (pentru gabriela2201):

Cand esti minor nu prea ai unde si cum scapa de autoritatea parinteasca, ei iti cunosc programul, stiu cand pleci si cand vii, mai ales in vremurile astea pline de pericole. De-asta te sfatuiesc sa te implici in campanii civice cum ar fi excursie la gradina botanica sa faci poze, strangere de fonduri pentru cei nevoiasi, campanii de caritate, duci mancare la adapost de animale etc. Activitati extra-scolare-asa te poti relaxa si tu iar parintii stiu pe unde umbli si ce faci. Ideea e sa ii anunti dupa ce demarezi o activitate, daca le spui dinainte ce planuiesti sunt sanse mari sa spuna:"vezi-ti de scoala si atat."

| Andreipho a răspuns:

Sincer, nu e ok ce ti-a spus ai tai sau mama ta: "tu toata ziua te stresezi, dar crezi ca eu cu munca nu ma stresez mai rau?" si mie mi se pare ca e rautate, nu te ajuta cu nimic si bataie de joc.