| Anonimul54287654098 a întrebat:

Eu de obicei, cand nu am scoala dorm in jur de 10 ore.
Aseara nu am putut sa adorm, am reusit abia la 4:00 dimineata si m-am trezit la 7:00 dimineata.
Ideea este ca in acele 3 ore dormite cumva ma simt mai odihnit decat daca as fi dormit 10 ore
Cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| adryang78 a răspuns:

Organismul este cel care-ți dictează cât să dormi. Creierul resimte oboseala organismului și induce starea de somnolență. Știai că, atunci când caști, este de fapt comanda creierului pentru a se oxigena mai bine, fiindcă resimte oboseala?
Din moment ce te-ai trezit odihnit, de atât a avut nevoie organismul pentru a funcționa la capacitate.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti se intampla cateodata, dar daca repeti figura, s-ar putea sa fii epuizat de oboseala.
Pentru ca dormi mult si bine, odata la foarte multe zile, de dormi mai putin, nu se simte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cantitate și calitate.