| Anonimul54287654098 a întrebat:

Bună TPU!
Eu inca sunt minor,nu o sa va spun varsta pentru ca e irelevant,părinții mei fumează,de fapt doar mama mea.
Ea fumează cate un pachet pe zi. Eu daca miros fumul de tigara mi se face rau,dar cum tot am vazut ca toti oamenii fumează,am incercat si eu cu o tigara,kent click lung cu bila aceea mentolată,nu mi s-a facut rau,ba chiar mi-a placut putin,sunt constient ca tigarile sunt extrem de periculoase, imi asum riscul, cand am tras din tigară ( 3 fumuri ) am aruncat-o si peste o secunda am simtit ca am fum in gat, conteaza cum tragi din tigara? Din gura sau din piept?
Multumesc anticipat
Si da, am spus ca sunt constient de pericole si ca e un viciu nasol.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu fuma nici ocazional, tigarile dau dependenta, daca poti stai departe de ele.
Majoritatea celor care iti vor raspunde aici sunt fosti sau actuali fumatori.
Fumatul ucide si/sau cauzeaza probleme medicale, deci nu folosi ceva ce iti aduce probleme in plus, si asa viata e de cacao datorita tehnologiei care incet incet ne imbolnaveste.

| Anonimul54287654098 explică (pentru Simpatic):

Eu ma pot abtine, stiu ca provoaca dependeta dar pot rezista. Sper...

| gemeni6226 a răspuns:

Nu toti oamenii fumeaza.Parintii mei nu au fumat si au facut un pustiu de bine caci eu nici pana ziua de azi nu suport mirosul. Inclusiv nici sotul meu nu era fumator si nici baiatul meu.Singur fata mea fumeaza dar din fericire nu prea mult maximum 3-4 pe zi(buc nu pachete)dar stie ca nu e de fumat in casa si frumos iese pe balcon cand doreste sa faca acest lucru.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ai îndrăzni sa dai foc la bani si sa privești cum ard? Dar pe lângă ca arzi bani fumând, îți arzi si ani din viață. Nu mai vorbesc de suferințele cauzate de fumat, de care poți scăpa daca dorești.

| DarthNiger a răspuns:

Pe langa faptul ca exista riscul sa devii dependent de tigari, o sa ai si probleme de sanatate, mai ales ca esti minor si esti in crestere, deci de recomandat ar fi sa nu te apuci de fumat niciodata, probabil ai simtit fum in gat fiindca e prima oara cand fumezi si de aceea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunță la fumat până nu e prea târziu și devii dependent. Să știi că mulți exact așa devin dependenți, la început fumează câte o țigară, după două, trei, până ajung să termine câte un pachet pe zi.

Răspuns utilizator avertizat
| Swae a răspuns:

Am fumat o perioada si recunosc ca mi-a placut sa fac asta. A trebuit sa ma las din motive de sanatate. Dar ocazional, la o petrecere chiar nu strica una. In rest n-as mai fuma zilnic. E daunator, imi simteam pieptul si gatul mereu incarcat si ma trezeam simtindu-ma nasol dimineata. Acum sunt mereu fresh, imi place ca nu sunt dependenta de asa ceva. Ohh si inca ceva, imi tremurau mult mainile atunci cand fumam, acum nu mai am problema asta.

| Raco30 a răspuns:

De preferat ar fi sa pui stop la fumat, acum cat esti la inceput!