| anonim_4396 a întrebat:

In special mame si gravide. Sunt in 13 saptamani de sarcina si astazi mi s-a ridicat pulsul si tensiunea (mi se infundasera urechile), ameteam si simteam ca lesin. Am si un sentiment ciudat in uter si putina durere si o usoara presiune. Cand am fost ultima data la consult, mi s-a spus ca am tensiunea buna. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nevasta-mea patea la fel, mai ales cand facea baie. A lesinat de cateva ori. Nici acum nu stim de la ce a fost, dar cred ca ceva cu inima sau cu tensiunea. Ca a fost bautoare de cafea si in timpul sarcinii nu a mai baut, a baut decat decofeinizata. Si probabil sa fie asta? Si am mai avut o teorie cu carente de vitamine, dar i-a prescris doctoru acid folic, magneziu, si inca ceva. Si n-a mai avut probleme mari de-atunci. Poti sa-ti verifici si glicemia. Doar sa fii safe.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru raspuns.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sarcina usoara happy acusi vine si bebe, imediat trece timpul big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa este. Dumnezeu e mare.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simptomele acelea nu sunt neapărat legate de tensiunea mărită, pot fi și alte cauze. Valoarea tensiunii se măsoară cu un tensiometru. Un tensiometru electronic este accesibil și poți să îl cumperi pentru casă. În funcție de activitatea care o ai zilnic, având în vedere că ești gravidă, por avea loc puseuri de tensiune accidentale. În aceste situații, dacă ai un tensiometru la îndemână vezi prin măsurare dacă aceasta este cauza.
Frigul umezeala, activitatea fizică prea intensă, alimentația incomplectă, fără destule vitamine, pot declanșa aceste crize de tensiune mărită. Dacă se repetă ele trebuie anunțate la medic și luate măsuri ca să nu se piardă sarcina.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Multumesc pentru raspuns. Ma ajuta sa imi revin putin din panica.

| One25 a răspuns:

Sunt tata a 2 copii si din cate imi amintesc aceste simptome sunt normale.

| anonim_4396 explică (pentru One25):

Multumesc pentru raspuns.