| MyTedyBear a întrebat:

Luna trecuta mi a venit menstruatia pentru prima oara tinand 5 zile iar acum, a tinut 5 zile dupa care, ieri mi s-a oprit de dimineata pana seara iar seara a inceput din nou.Aceasta e a 6-a zi si ma ingrijoreaza faptul ca a tinut mai mult decat data trecuta si e mult mai abundent. Oare am o hemoragie?
Am 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai motive de îngrijorare şi NU ai nici o hemoragie!

Nu este obligatoriu ca menstra să dureze fix cât cea din luna anterioară.

O menstruaţie normală durează între 3-7 zile, cu o sângerare medie/potrivită.

Dar, în PRIMUL an de CM sunt acceptabile menstre mai lungi, chiar de 7-10 zile, uneori mai abundente; iar uneori menstra poate lipsi ( 1-2 luni )...

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| MyTedyBear explică (pentru bursuc001):

Dar nu e nimic anormal daca mi s-a oprit pentru o zi si apoi a inceput din nou?

| bursuc001 a răspuns (pentru MyTedyBear):

Nu e nici o problemă.
Uneori, mai apar întreruperi de 1-2 zile, după care menstra continuă.

O zi frumoasă.

3 răspunsuri:
| Peaceee a răspuns:

Pai..nu ai nimic. Din moment ce ti-a venit pentru prima oara acu o luna, nu are cum sa ti se regleze atat de repede. Stai chill si nu te mai ingrijora ca asa se intampla laughing