| conaltura09 a întrebat:

m-am taiat la un deget de la picior cu o coasa, si in doua zile am un eveniment important, taietura nu e mare, insa totusi e de luat in considerare, imi puteti spune cum as putea sa o mentin in siguranta si sa se vindece cat mai repede.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-am gaurit degetul arătător de la mâna după ce am cazut de pe bicicletă și m-am lovit într-o piatră mică. Poți face exact cum procedez și eu. Cumperi de la farmacie pansamente sterile, fașă, rivanol, tetraciclina, cureți cu rivanol, apoi pui tetraciclina și apoi pui pansament și legi nici prea strâns. Repeti procedura de doua sau trei ori pe zi. Altceva nu prea ai ce face.

1 răspuns: