| brokeangell a întrebat:

Mama este plecata in Spania, iar tata este nervor si agresiv fumeaza si bea foarte mult, insa nu recunoaste: se crede perfect. Dar nu asta e problema: am un frate de 7 ani care din pacate este foarte agresit si se enerveaza fara motiv ex: l-am intrebat ce face si mi-a dat un pumn in fata. sa mentionez ca am fost la doctor si a fost diagnosticat ca fiind handicapat in urma emotiilor puternice, dar se poate vindeca. Dati-mi niste sfaturi cum sa ma ocup de el pentru ca pe tata nu ma pot baza. Si as vrea sa ii zic mamei sa vina acasa si sa divorteze de tata deoarece cred ca ne distrugen toti 4 degeaba, in special fratele meu. Credeti ca ar fi bine sa ii zic asta mamei. funditalove struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xTreMFightx a răspuns:

sadsad ce poveste tristi.zi la maicaa l avina sa divorteze sa fiti voi bine

15 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Pai mama ta munceste in Spania ca sa aveti voi bani, ce crezi ca poate face aici singura cu 2 copii?

| alin334 a răspuns:

Situatie foarte nasoala, e cel mai bine sa anunti mama ta,alta solutie nu vad, iar cu fratele tau, tu incearca sa fii altfel, are nevoei de un model, iar tatal tau nu este chair cel mai bun model

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Am citit si mi se pare deloc potrivit. In primul rand, doctorul avea dreptate. Un copil mic (de la 7 luni pana la 7 ani) invata sa se comporte dupa un exemplu. Daca in casa exista o persoana care fumeaza, bea sau altele, el va urma un exemplu asemanator. Mai bine, sun-o pe mama ta, povesteste-i si sa divorteze. Se va judeca si mai bine sa ramai tu si fratele tau cu ea decat cu un tata ca al tau.

| itsirc3 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa ii zici mamei tale sa vina acasa pentru ca asa nu o sa puteti sa traiti linistiti si nici fratele tau nu o sa se vindece, ba mai rau o sa devina ca tatal vostru sau chiar mai rau. Sper sa se rezolve aceasta problema. Numai bine.

| AnAnGeLWiThOuTnAmE a răspuns:

Ar trebuiu sa vorbesti cu mama ta...si daca s-ar mai intoarce apoi in Spania sa o convingi sa va ia si pe voi

| XenofX a răspuns:

Fara doar si poate, spune-i mamei tale de cele intamplate...
Caci sunt sigura ca nici mamei tale nu'i mai este drag tata vostru si pentru copii orice mama ar face tot posibilul sa se descotoroseasca de un om in care nu'ti poti pune baza happy
La revedere! si fie ca problemele tale sa se sfarseasca foarte bine :*

| arisss a răspuns:

Buna brokenangelhappy te rog sa ma contactezi in privat, si putem sta de vorba si poate o sa te pot ajuta cu niste sfaturihappy

| brokeangell explică:

Cu tatal meu am discutat toti mereu, chiar si mama a plecat odata de acasa, insa tot la fel a facut cand s-a intors. mama e plecata de cand aveam 10 ani in strainatate acum am 15 si in acesti ani m-am gandit si stiu ca mama nu il mai iubeste pe tata asa ca eu cred ca ar fi mai bine ne il evitam. nu vrea sa isi recunoasca greselile nici sa se schimbe

| brokeangell explică:

Cand tatal meu sta plecat 2 3 zile ma simt mai bine fara el mai insiguranta

| brokeangell explică:

Fratiorul meu avea 1 jumatate cand a plecat mami si eu tot timpul stand in urlete si auzind numai o omor am devenit foarta nervoase si imi pierd rabdarea repede (nu vreau sa ajung sa ma enervez si sa nu ma pot stapani). astazi tata a stat beat toata ziua iar mama cand a sunat fratele meu i-a spus ca tata a fost beat atunci i-a dat o palma foarte tare si i-a zis ca de ce minte si l-a avertizat ca o sa-l bata de acum incolo si ca o sa doarma in baie unde e frig apoi peste 15 min ii zice ca il iubeste si nu i-ar face nimic. in astfel de moment cu greu ma stapanesc sa nu il omor.

| brokeangell explică:

Nu ma intereseaza bani pentru ca tata fumeaza 2 3 pachete de tigari pe zi si face 4 mil pe luna. daca aven unde sa dormim si ce sa mancam o sa fim bine stiu asta sigur

| brokeangell explică:

Va multumesc mult. m-am hotarat ca maine cand tata o sa plece 2 zile sa vorbesc cu mama la telefon sa-i spun ce simt si sa luam o decizie impreuna. oricare ar fi daca asta inseamna ca fratiorul meu sa fii fericit atunci si eu sunt ar fi crud ca din cauza lasitati mele sa depinda de cineva toata viata si sa nu stie sa vorbeasca si sa scrie.

| GabyShiAtat a răspuns:

Ar fi o idee buna sa ii spui mamei tale dar eu zic sa nu ii spui direct happy iar in legatura cu fratele tau nu stiu ce sa zic

| radu5320 a răspuns:

Imagineazati in primul rand,cam cum ar fi fara tata,ce beneficii ai avea,ce deficiente.(PAREREA MEA) este ca ar trebui sa il iei pe tatal tau deoparte si sa ii explici cum sta treaba,sa il rogi frumos sa nu mai faca, sa se gandeasca la tine. Daca nici asa nu merge, alta sansa nu este.

| TeddyHeart a răspuns:

Pai ai putea sa il scapi pe fratele tau cu ajutorul altor rude apropiate care ar putea sa va ingrijeasca si sa va primeasca pana la intoarcerea mamei voastre si sa ii zici intr-un mod mai dragut si daca nu vrea roag-o sa nu ii spuna tatalui tau. Poate ar fi mai bine sa mergeti cu ea in Spania fara ca ea sa divorteze.Ai sa vezi ca e greu fara tata chiar daca e asa.Chiar verisoara mea trece printr-o perioada destul de grea din cauza parintilor.De cand au divortat s-a schimbat radical, gen : a inceput sa fure dar totul fiindca e deprimata nimic mai mult.Mult noroc!