| Bybybyty a întrebat:

mama vrea sa ma duca la ginecolog, dar mie imi este super frica, nu stiu ce mi se va intampla, ce imi va face.help. dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă eşti virgină, ce "probleme" ai ( pentru ce vrea să te ducă la ginecolog ), etc.

Dă aceste detalii, apoi îţi explic.

Toate cele bune.

| ElenaSA a răspuns:

De ce te duce la ginecolog?
Pai poate iti face o ecogragie.Te pui pe o masa si introduce un instrument in zona respectiva.Nu te doare.Doar daca ai vreo infectie si e dureros locul respectiv.Te pregatesti inainte, te speli, iti razi zona cu pricina.
Dureros nu e. Poate fi jenant; depinde si de medic cum stie sa managerieze situatia.

| TellaPro a răspuns:

Gandeste-te asa. Omul acela nu are diploma numai asa. Acel om a facut ani de studii si trebuie sa stii ca nu-ti va face nimic rau pentru ca stie ce face. BAFTA!

| Bybybyty explică (pentru TellaPro):

Nu m-ai ajutat deloc. crezi ca eu nu stiam ca este specializat? dar mie imi este frica, nu stiu ce se va intampla acolo si imi este frica. si tu esti baiat ce stii tu?

| crazy125 a răspuns:

Doctorul nu iti va face niciun rau...te va controla la fel ca un medic de familie.Se va uita si atat, te poate ajuta... poate ai vreo problema si nici macar nu stii de ea.Nu trebuie sa iti fie frica.

| Ciobotaru_Lucian_1990 a răspuns:

Medicul ginecolog nu este un dusman ci dinpotriva este prietenul tau. Acest om doar examineaza zona cautand urme de infectie sau semne ale sarcinii. Atat, nu iti va face rau si tu nu vei simti nimic. Nu iti face griji sigur va fi ok.