| anonim_4396 a întrebat:

Bună TpU nu știu ce se întâmplă cu mine de cam 3 luni amețesc. Culmea, nu când ma ridic, ci când ma pun în pat pe spate cu fața în sus și când stau în picioare și privesc în sus. Sau mergând pe stradă mi se tulbură capul ca și cum a-și fi beat. Țin sa spun ca fumez de 38 de ani. Nu fumez alte porcarii. Și nici nu ași încerca. A-și merge la un medic. Drept sa spun nu îmi permi costa prea mult cred cam 150€ aici în Italia ca să fac un tomograf la cap. Va rog ajutați-mă cu un sfat. Vreau sa precizez ca port ochelari de vedere 2.5 eu am nevoie de 2. Nu știu dacă poate fi cauza și de la ochelari. Nu-i port tot timpul doar când stau pe telefon sau PC.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Tutunul Îți îngustează vasele cerebrale prin contracție. Amețeala și vederea în ceata sunt simptome ale insuficientei circulatorii cerebrale. Ba da, poți renunța la fumat. Dacă ai da cu tămâie în casa, ti ai inhiba receptorii nicotinici și nu ai mai simți nevoia sa fumezi.

| MrMouse44 a răspuns:

Eu zic sa faci un sacrificiu si sa mergi la un medic, nu te juca cu sanatatea si lasa tigara, sa vezi ca te vei simtii mai bine.

| TurkuNellu a răspuns (pentru MrMouse44):

Nu o pot lăsa am încercat în tot acesti 37 ani de când fumez. Știu ca trebuie sa merg la medic dar e prea scump. Mi-a cerut 145€ pe care nu-i pot avea. Pt ca nu lucrez. Și nici în țară nu ma pot întoarce pentru ca nu am pe nimeni. Sunt singur de la vârsta de 19 ani de când am terminat școala. Iar acu am 44. Stau numai prin lume. Făceam în țară dar n-am unde sa stau. Am lucrat numai la negru. Iar acum nu mai am unde. Trăiesc prin Caritasuri în Italia. Astai viața umblu ca nebunul după muncă dar tot e ocupat de Bangladesh și Negri ce lucra și cu 10€ euro la zi.