| Giulia97Anna a întrebat:

Ofer funda! Am o mica problema.Acum cativa ani imi batea inima foarte foarte tare, fara sa fac efort fizic.Acum mi-a mai trecut, dar in schimb obosesc foarte repede.Adica eu stateam in pat si m-am dus la birou la laptop,si nu este nici un metru distanta, si cand m-am pus pe scaun a inceput sa-mi bata inima de parca am alergat 2-3 km fara pauze, si incepeam sa tremur.Si mereu,ma dor venele de la picioare si maini.Iar acum cativa ani, nu puteam sa-mi misc deloc piciorul stang.Adica de la brau pana la talpa nu puteam sa-l misc si ma si intepa.Cu greu mi-am revenit.Ce ar putea fi? Sunt putin speriata? Sora mea, nu a avut niciodata aceste simptome. Vreau sa mai spun ca bunica mea a suferit de o boala de inima si a murit la 47 de ani(varsta pe care o consider tanara).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alicezzz a răspuns:

Mergi la un medic si cu sigurata iti v-a spune de la ce sunt starile tale! Pot fi de la stres, agitatie ...Nu inteleg cum te pot durea venele?! Piciorul poate ti-a amortit si de aceea nu il pute-ai misca sau o circulatie a sangelui mai proasta! Nu cred ca este cazul sa te ingrijorezi si nici sa te mai gandesti la tot felul de idei cum ca o mostenesti pe bunica ta! Deci mergi sa te vada un medic si o sa fie bine :*

| Giulia97Anna explică (pentru Alicezzz):

Intr-adevar poate este de la stres, in ultima vreme sunt cam stesata. Oricum multumesc pentru sfat.happy

| Alicezzz a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Relax si nu uita totusi sa iei niste suplimente, gen magneziu, vitamine ca or sa te ajute foarte mult! :*

| Giulia97Anna explică (pentru Alicezzz):

Am inceput sa iau de curand niste vitamine, astept rezultatul.

19 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de un consult cardiologic, un E.K.G. de repaus/efort.
Da, bunica ta a murit tânără.
Sănătate!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar trebui mers la un cardiolog pentru investigatii, ce tanara a murit bunica ta. imi pare rau!
Te pup!

| Giulia97Anna explică (pentru anonim_4396):

Stiu crying. Aveam 3 ani cand ea a murit.Totusi eu inca mai am amintiri placute ce ea, desi nu aveam decat 2-3 ani,am iubit-o foarte mult si ea m-a iubit foarte mult, mai ales ca ea am fost prima ei nepoata. Dupa moartea cred ca am facut un fel de depresie(depresia poate sa o aiba si copiii foarte mici).Am inceput sa nu mai mananc, mama imi punea o poza de a ei in fata mea si apoi puteam sa mananc, plangeam la gradinita si copiii ma intrebau ce am, dupa a inceput sa-mi treaca.In ultima perioada din viata ei s-a certat cu cele doua nurori ale ei si una dintre ele i-a dat o plama.Defapt nu s-a cerat, nurorile ei se certau si bunica a intervenit ca sa le potoleasca si una i-a tras o palmacrying

| Giulia97Anna explică (pentru anonim_4396):

Scuze pentru problemele de gramatica, dar m-am cam grabit sa scriu si nu m-am uitat sa vad ce am scris gresitsad

| hummmer a răspuns:

Durerile pe partea stanga de obicei sunt legate de inima.Mergi la un control.
Iti doresc multa sanatate.

| Fluffy2 a răspuns:

Eu cread ca ai anemie.Mai bine te-ai duce la un control ca e f. Posibil sa fie si lipsa de magneziu. Daca ar fi asa nu ar fi nimic grav si s-ar trata Succes!

| Giulia97Anna explică (pentru Fluffy2):

De anemie sufera mama mea, se poate sa o fi mostenit?

| Fluffy2 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Nuuu,nu se mosteneste.Anemia este o lipsa de globule rosii in organism si o lipsa de vitamine (fier etc.). Stai linistita, nu ai mostenit nimic, si daca ai avea anemie ai putea sa o tratezi stiu ca am avut si eu o forma usoara.Succes!

| Giulia97Anna explică (pentru Fluffy2):

Multumesc pentru informatie!happy

| mihnealuca a răspuns:

Mie mi s-a intamplat la fel,intepatura care o simti in picior,poate fi ca o amorteala, daca obosesti repede e probabil sa ai asm... durerea de la vene, poate fi ori o febra musculara, ori este o durere care nu exista, adica daca te gandesti la asta poate sa fie o simpla iluzie.i-ar daca crezi ca ai o boala de inima ar trebui sa faci un control....multa sanatate!

| valibb a răspuns:

Iti recomand sa mergi la mediucul de familie si sa iti faci absolut toate analizele, cere-i sa iti faca trimitere si la un cardiolog, multa santatate!

| Bogdy0405 a răspuns:

Du-te la un doctor e cel mai bine
El iti face teste si iti spune exact
Bataile inimii accentuate pot fi din nastere, Sau Suflu Sistolic care netratat du-te la afectiunii mai grave
Venele s-ar putea sa te doara de la circulatia proasta a sangelui
Circulatia proasta a sangelui poate fi de la o Artera infundata
Sunt multe posibilitati, nu mai astepta ca s-ar putea sa fie prea tarziu

| Yuukii a răspuns:

Posibil ca si tu sa ai aceeasi boala de inima...fie asta fie suferi de pankerson (o boala care daca nu o tratezi la timp nu vei mai putea sa-ti misti mainile si picioarele fara sa tremuri sad aceasta boala a avut-o bunica mea... sper sa te insanatosesti happy

| Giulia97Anna explică (pentru Yuukii):

Mama mea(fata bunicii despre care am vorbit eu) cred ca sufera de acesta boala.Ii tremura mereu mainile, de picioare nu stiu, stiu doar ca nu le mai simte deloc.Ea are mai multe probleme de sanatate, are probleme si cu coloana vertebrala, fierea.Mda neamul din partea mamei mele mereu a fost mai bolnav ca sa zic asa.O matusa de-a mamei mele a suferit de cancer de col uterin.

| Alicezzz a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Nu te mai gandi ca ai ceva grav, pentru ca iti induci in subconstient ca mostenesti boala si ca esti bolnava! Coloana vertebrala se poate deforma de efort si alte cauze deci nu se mosteneste, fierea la fel o imbolnvim doar cand alimentatia nu este corespunzatoare(si cum mai rar mancam sanatos toti), atunci fierea lucreaza greu sau devine lenesa, de aici si pietrele la fiere, ficatul incepe sa dea semne pentru ca fierea nu isi mai face treaba si ea este protector al ficatului, asa ca trebuiesc evitate prajeli, macarea grea. tot corpul nostru este ca un motoras ca sa zic asa happy

| Florin_Alexandru_1996_HgZW a răspuns:

Eu cred ca ai nevoie de calciu, stiu de la o verisoara de-a mea ca obosea foarte repede si medici au spus ca asta are.Cel mai bine du-te la un control