| Dya82 a întrebat:

Astazi am avut sport si am alergat 6 ture jumate de teren si cand am terminat incepeam sa ametesc, stari de voma, nu ma puteam ridica de pe scaun si ma intepa in partea stanga jos. M-a tinut asa vreo 2 ore pana mi-am revenit! De la ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| zahy a răspuns:

E ceva normal cand depui efort sa simpti dop in gat stari de vom si mai ales durere sup coaste. Durerea sub coaste poti sa ai si cand mergi mult pe jos. Dar de la alergat apare si dop in gat stari de voma ameteli.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru zahy):

Lasa-te de scris online - esti VARZA.

| zahy a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Nu cred ca sunt comestibil poate doar pentru animalele salbatice. Poti sa faci reclamatie... Eu unu cred ca pot ajuta chiar daca nu scriu corect. Si de ce te deranjeaza cum scriu? Daca esti asa de draguta in cat imi raspunzi puteai sa imi oferi informati cum sa scriu gramatical corect. Da e usor sa insulti si eu pot arunca o privire in raspunsurile tale si sa te insult maxim. Dar e o pierdere de timp si nefolositor. Crezi ca daca citesc astfel de insulte ma schimbi cu ceva adica ma las de scris online cum zici tu. nici decum probabil am sa stau zilnic pe profilu tau sa raspund peste tot pe unde ai activitate doar asa sa te stresez. Asa ca daca vresi sa nu ma mai vezi pe TPU du-te sus pe pagina apasa click pe CONTACT si spune problema. O dimineata placuta iti doresc. Si nu mai citi ceea ce nu iti convine pentru ca faci riduri de la suparare cearcane de la atata suparare.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru zahy):

Iubi. Da, ma poti doar insulta... Mai, daca era ceva de genu' "sa-ti" "v-ati", poate treceam cu vederea. Dar asa!? Iti bati joc pe fata de limba romana.
Nu vreau sa dispari de pe TPU. Insa mi-ar place ori sa inveti sa scrii corect (te pot ajuta, daca vrei) ori sa nu mai postezi daca nu ai de gand sa te mai cizelezi.
Faptul ca noi dam niste sfaturi, nu ajuta cu nimic. 90% din intrebarile de pe site-ul asta sunt CONVERSATIONALE.
Vrei sa ajuti? Du-te la voluntariat. A, da, acolo e "da munca". Aici doar o arzi smechereste - tu esti ajutatorul.

| zahy a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Am facut voluntariat si voi face cand ma intorc in Romania chiar este frumos si chiar daca arunci o privire la raspunsurile mele am tot zis sa incerce voluntariatu. Nu am nevoie sa ma ajuti sa invat incerc de unu singur, Nu-mi place ca nu scriu corect dar asta este nu poti omara in socetate astfel de persoane ca probabil ar muri o traime din populatia de pe glob. chiar sunt multi. Si aicia in Italia sunt majoritatea inculti ba chiar analfabeti "total"

| zahy a răspuns (pentru zahy):

P.S. nu mai judeca oameni care au probleme in scriere sa stii ca si acele persoane pot fi niste oameni minunati si bogati in cunostinte generale. ma chiar mult mai inteligenti decat multe persoane care stiu limba Romana la perfectie si alte 3 limbi straine. Bine nu este cazul meu eu sunt mult mai prost decat un copil de clasa a 3 a

| Pitzipoanca a răspuns (pentru zahy):

Mai, eu nu te judec pe tine.
Judec faptul ca ai scris, desi scrii incorect si nu ai spus, de fapt, nimic. (ceva in genul: "apa e uda")
Apreciez faptul ca tii legatura cu Romania, si, mai ales facand voluntariat. Nu am absolut nimic cu tine si probabil daca ne-am fi cunoscut in realitate, evident in alte circumstante, ne-am fi inteles foarte bine.
O zi frumoasa sa ai! ^___^

| PanaceuUniversal a răspuns:

Ai avut un spasm muscular cauzat de efort ( imposibilitatea de a te ridica, starea de voma )... ( banuiesc ca nu prea iti place sa alergi, mai ales la proba de rezistenta )...
La fel stare de slabiciune vine de la efort combinat cu lipsa capacitatii pulmonare ( nu ajunge destul oxigen la creier, fiind consumat de muschi in timpul alergarii, deoarece nu ai destul antrenament atat muscular cat si pulmonar ) combinata probabil cu lipsa micului dejun, si poate vreo tigara!