| Mediocre a întrebat:

Persoanele cu handicap au voie sa faca copii? Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Orice om are voie sa faca copii, de ce sa discriminezi omul daca nu are o mana, sau un picior?

| DiannaDia a răspuns:

Da, au voie. Doar pentru ca au handicap, nu trebuie să fie discriminate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru LaLaura, dar daca este un debil mintal, o leguma retardata, un cretin sau un schizofrenic. Sau si mai grav, daca ambii sufera de asemenea handicapuri severe si in cazul lor este valabila afirmatia ta :"Orice om are voie sa faca copii, de ce sa discriminezi...""

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru darkangel, dar daca este un debil mintal, o leguma retardata, un cretin sau un schizofrenic. Sau si mai grav, daca ambii sufera de asemenea handicapuri severe si in cazul lor este valabila afirmatia ta :"Da au voie e normal
Nu conteaza ca au handicap e dreptu lor sa faca copii"

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai nu a specificat omul ce handicap are, poate sa fie si mintal dar si fizic, eu m-am referit la cel fizic.
Iar legat de cel mintal, orice om e liber sa faca ce vrea cu viata lui, ce imi pasa mie cum isi creste el copilul daca l-a vrut.
Oricum vazusem pe discovery o emisiune cum ca o fata si-a omorat parintii adoptivi, apoi s-a demostrat fata ca avea un handicap mintal si ca amandoi parinti, cei genetici aveau un handicap mintal (schizofrenia).
Dar, ei au voie sa faca copii, nu e ok sa ii discriminezi daca asa spau nascut, le iei dreptul la viata care este garantat de constitutie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intrebare mea pentru cei care au raspuns : Ati auzit de Orasul stat SPARTA din Grecia antica? Dar de educatia spartana?

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentri LaLaura, Ai auzit de Orasul stat SPARTA din Grecia antica? Dar de educatia spartana? A fost o populatie perfect sanatoasa, perfect echilibrata, perfect functionala. Daca acceptam balastul social este doar vina noastra, nu a lor.Sau acceptam :Iarta-i doamne ca nu stiu ce fac.

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu stiu cum gandesti tu, dar pentru mine sunt toti oameni, indiferent de rasa, sex, religie, implicare politica, cultura dar in special daca au dezabilitati sau nu, daca au handicap sau nu. Eu nu gandesc ca in Grecia antica, ci ca in Romania anul 2015, si nu sunt de acord cu discriminarile de orice tip. Si orice tip de persoana de pe acest Pamanat are drept la viata, sa si-o faca cum doreste, unde doresti, si mai ales cu cine o doreste. Stau sa ma gandesc, daca eu aveam acum handicap mintal, mi se ingradea sa am dreptul ce a concepe un copil, sa il simt in pantecul meu, sa ma bucur de asemenea minune? Doar pentru ca eu m-am nascut anormal fata de tine...

| PedoBarbie a răspuns:

Că da.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Why not?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au voie, cine le poate interzice. dar daca ai o boala care te nasti cu o mana si se transmite, idioti sa fii sa chinui acel copil toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
sigur ca au voie, ca doar Dumnezeu da copii ca dar si are dretul orice om sa se bucure de ei, chiar am vazut un caz pe un site despre un om care nu avea nici maini si nici picioare, si totusi a facut un copil.
O zi buna.

Răspuns utilizator avertizat
| darkangel90 a răspuns:

Buna. Da au voie e normal
Nu conteaza ca au handicap e dreptu lor sa faca copii

| szandika a răspuns:

Eu cred ca nu.