| Bianca_Alexandra_1989 a întrebat:

Buna TPU pot face infarct miocardic la 16 ani avand in vedere ca m-am speriat ft tare si acum ma doare un pic inima(nu ma inpunge)? funda si vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Nu prea cred.Ia o lingurita de zahar, bea un pahar cu apa, stai linistita si te vei simti bine.

| Bianca_Alexandra_1989 explică (pentru Mihaela1964):

Am luat o aspirina ca am citit ca previne infarctul

| NemNUZ a răspuns:

Nu cred ca e vorba de un infarct, te-ai speriat foarte tare si din cauza asta cred ca inima a fost suprasolicitata un pic, pe toata lumea mai doare cateodata inima. Infarct miocardic la varsta ta de cele mai multe ori sunt din cauza unei probleme cu inima din nastere, daca nu ai probleme cu inima sunt sanse foarte mici sa se intample ( spun asta desi cel mai tanar caz pe care il stiu a fost un baiat de 25 de ani, dar la el toti din familie au murit de infarct deci e ceva ereditar). Cat despre aspirina te sfatuiesc sa citesti aici http://www.antena3.ro/......79087.html
Deci nu te lua dupa tot ce spune internetul :). Daca vrei ca inima ta sa fie mai rezistenta poti merge la sala, sa mai alergi ect. Dar mai intai de toate controlul medical pe care toti il iubim :)). Toate cele bune;)