| Roxin_Alex_1989 a întrebat:

Poti face infarct miocardic la 14 ani? ma doare in piept in apropiere de inima iar pulsul e 84-87.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns:

Da poti face infarct la 14 ani din cu totul alte motive decat fac altii la alte varste, cine ma contrazice din start nu are dreptate. in cazul tau e imposibil de facut orice fel de diagnostic, in special cu pulsul ala cu doar 4-7 peste limita normalului ( asta daca ti l-ai luat fara sa fi facut efort fizic cu ceva timp in urma). e mult mai greu decat crezi sa pui diagnosticul asta deoarece sunt 2 tipuri de sindroame coronariene, o angina pectorala stabila, 2 forma de angina vasospastica, zeci de arterite si sute de alte boli care ar putea sa dea o durere in piept sau iradiata din alt loc acolo. deci nu ai nici o sansa sa primesti un raspuns aici, doar daca imi spui orice alt simptom in afara de ala sau vreo malformatie congenitala de care suferi.

| Roxin_Alex_1989 explică (pentru AnalbagBannatPeNedrept):

Nu sufar de nimic in ziua aceea am ridicat ceva greu de 15 kg si mi-am masurat azi tenisunea si pulsul 135 cu 68 si pulsul 108 (am facut efort ). deci ar putea fi infarct sau nu ca azi nu ma mai doare deloc.

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns (pentru Roxin_Alex_1989):

100% nu este nici un infarct