| anonim_4396 a întrebat:

Saptamana trecuta mi-am taiat unghia de la degetul mare putin prea adanc... sad Astazi am observat ca deasupra unghiei mi-a aparut puroi (dar nu pot sa zic ca foarte mult...)
Ce trabuie sa fac? Sper sa imi treaca cat mai repede! MULTUMESC anticipat! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Sparge pielea, curata infectia, dezinfecteaza si pune un bandaj cu baneocin acolo si lasa-l acolo cat de mult poti.

| catalin50 a răspuns:

Ar cam trebui sa-ti scoti puroiul si apoi sa dezinfectezi rana cu spirt, daca puroiul reapare atunci dutr la un madic ca sa-ti dea cu un dezinfectant mai puternic. PS : Daca nu ai spirt atunci dai cu,, palincuta de poame ". big grin