| Mircea23592071 a întrebat:

am avut o infectie la unghia mica de la mana, s-a umflat degetul putin in partea de sus din jurul unghiei, s-a facut rosu si durea ingrozitor, dupa 2 zile s-a infectat intr-o parte, n-am rezistat, am sterilizat tot degetul si un ac si am scos tot puroiul, acum dupa o saptamana sa zic...am vazut un gol la baza unghiei si am bagat ceva de dupa ea, si am vazut ca era oarecum desprinsa de acolo si am taiat cat am putut..Am citit pe net ca o sa cada, am toate simptomele de acolo, dar ce vreau eu este sa creasca unghia noua cat mai normal, stiu ca nu a fost bine ca am umblat eu acolo. O sa va atasez si niste poze pentru a vedea, din momentul cu infectia, dupa cand am scos puroiul si apoi starea de acum a unghiei pentru a vedea. https://imgur.com/gallery/tVdrHvR
Aici este o galerie cu cele 3 poze...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu vrei sa creasca unghia aiurea, atunci trebuie tinuta unghia pana ce creste cea noua.
Unde a fost puroiul, unghia trebuie zilnic dezinfectata bine cu apa oxigenata, iar dupa uscare pus tinctura de iod.
Asta pana ce apa oxigenata "fierbe" catusi de putin la aplicare.

Unghia o vei taia normal, cu o unghiera, fara s-o fortezi sau sa tragi de ea.

Daca vei simti ca unghia incepe sa se miste, atunci nu forta s-o indepartezi! Cel mai bine este sa faci un "degetar" din tifon, care sa protejeze ughia, dar care sa nu fie stransa pe ea. Capetele tifonului se va lega la incheietura mainii, sa nu alunece si sa cada "degetarul". Se va verifica zilnic starea unghiei.

| Teo29 a răspuns:

Cauta 3 to spange in orasul tau. Sunt cei mai buni specialisti pe probleme de genul din tara

| CodreanuC a răspuns:

Du-te la medicul de familie si vezi ce zice, eu o trebui sa merg sa mi-o curete, nu mai m-a durut dupa, si mie mi-a fost frica, m-a durut 5 secunde exact cand mi-a pus electrodul pe unghie si gata, oricum iti face anastezie si dupa ai scapa si de durere si de tot