| Anddiy a întrebat:

Buna TPU si celorlalti! As dori sa imi comentati raspunsul la intrebarea mea.Ce mancaruri pot manca ca sa slabesc? Si am doar 9 ani.Ma puteti ajuta? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Ai grija sa mananci de 3 ori pe zi, fara sa sari in niciun caz peste micul dejun. Nu manca mai devreme de 5 ore de la masa precedenta. In intervalul dintre mese nu ciuguli nimic, bea doar apa. Iar la mese nu manca si nu bea nimic cu zahar adaugat (fara dulciuri si bauturi indulcite, pate de ficat, conserve in general).

Mananca numai paine proaspata, de la brutarie (cea ambalata, cu termen de garantie mare, are zahar). Painea graham e foarte buna. Incearca sa mananci paine doar la masa de dimineata. La celelalte mese poti manca, in loc de paine, cartofi fierti (nu prajiti) sau orez fiert, dar nu si cartofi si orez la aceeasi masa. Salata de legume sa nu-ti lipseasca in nicio zi (rosii, castraveti, ardei gras, varza alba sau rosie, salata verde, andive etc).

Evita sa mananci prajite alimentele care pot fi consumate fierte: oua, cartofi.

Si ai grija sa inlocuiesti desertul cu fructe de sezon: caise, piersici, nectarine, mere, capsuni, zmeura etc.

Regimul de mai sus nu te ajuta sa slabesti decat daca ai kilograme in plus, altfel te ajuta doar ca sa te mentii la o greutate normala.

| Anddiy explică (pentru Empathizer):

Buna idee! Mersi!

| Empathizer a răspuns (pentru Anddiy):

Cu placere!

5 răspunsuri:
| trifescugabriela a răspuns:

De ce te-ai chinui sa slabesti la 9 ani? Adica oricat de "plinuta" ai fi, la 9 ani nu ar trebui sa te preocupe asta raised eyebrows

| Anddiy explică (pentru trifescugabriela):

Nu sunt fata si am 42 kg.

| argebit a răspuns:

Poti incerca multe solutii, in primul rand poti incepe cu eliminarea mancarurilor procesate, a celor care contin zahar, s-ar putea sa ai o surpriza placuta daca elimini dulcuirile, zaharul, sucurile din alimentatie. Intra si pe www.SlabescUsor.ro pentru solutii si programe controlate si complet sanatoase de slabit