| Lolaaaaaaaaa20 a întrebat:

Buna TPU.
Sora unei prieteni de-a mea.Are 3 ani jumate si nu vrea sa vorbeasca la gradinita.
Acasa, cand am duc la prietena mea, vorbeste d enu tace.
Dar la gradinita nu vrea, nu poate.
Ce sa faca cu ea?
Sa mearga la psiholog?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dana85 a răspuns:

Este vorba de integrare in colectiv. Ce trebuie sa faca este sa o puna in situatia de a socializa cu alti copii si cu alte anturaje, straine de cele familiare. Poate sa fie o fire interiorizata, sa nu fie obisnuita cu persoane straine, sau sa fi trait o trauma la integrare in colectivul grupei si cu educatoarele. In timp situatia se va remedia.

2 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Este timida - vb cu educatoarea sa o ia incet - se va integra si ea

| Yugeen a răspuns:

Nu stiu cat este cazul de psiholog la varsta ei... poate mai indicat ar fi sa faca o vizita la neuro-psihiatrie infantila, ca sa vada daca totul este ok din punct de vedere al dezvoltarii capacitatilor ce ii faciliteaza vorbirea, reactiunea, intelegerea, etc.
Din cate stiam aceste "testari" se fac inainte de inscrierea la gradi', insa este posibil sa nu fie o directiva legislativa ci doar una administrativa, locala, caz in care nu este valabil si la gradinita fetitei.

Pe de alta parte, un psiholog poate sa fie bun in cazul in care se pune accentul pe antiteza dintre viata pe care cea mica o duce acasa, impreuna cu parintii/cunoscutii, si viata pe care o duce la gradi', acolo unde nu stie pe nimeni si, poate mai important, nu are incredere in nimeni (problema care, partial, poate sa fie pusa pe spinarea parintilor -mai ales daca ii acorda prea multa atentie celei mici, daca o rasfata exagerat {aici ma refer la "exagerat fata de cum se poarta ceilalti parinti cu copii lor"}, etc.-).

Multa bafta din partea mea! tongue
Sper sa fie ok intr-un viitor nu foarte indepartat.

O seara placuta! happy