| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema grava.
Sora mea are 21 de ani. Nu bea, nu fumeaza, nu se drogheaza, nu are prieteni si nu face alte chestii. De 2 ani ea sta in casa fara sa munceasca sau sa mearga la facultate. Mama niciodata nu i-a reprosat asta, nu a obligat-o la ceva si nu a batut-o sau chestii din astea. Sora mea crede in chestii paranormale si mediteaza in fiecare zi, vorbeste cu ingeri, citeste ganduri etc. Nu glumesc.
Ea spunea in urma cu 2 saptamani ca ne v-a zice ce va face in continuare. Cred ca azi s-au facut pentru ca era intr-o joi.
De cateva zile mediteaza incontinuu si nu mai iese din camera. Deabia ce mai mananca si vorbeste cu mine si cu mama [tatal meu a murit acum cativa ani]. Cand intram in camera la ea imi spunea sa plec ca este o meditatie mai importanta. Se purta foarte ciudat. Azi de dimineata mama a vorbit cu ea si sora mea i-a zis ca acum e bine. Dar m-a sunat o prietena de-a ei si vroia sa vorbeasca cu ea. Am vazut-o pe sora mea la bucatarie si era foarte agitata. Am vazut ca vroia sa taie cartofi ca sa manance si dintr-o data i-a lasat si s-a dus la frigider si a devorat ca un animal niste sunca [ precizez ca ea e vegetariana de un an si nu a mai mancat pana acum carne ] si a zis ca nu vrea sa vorbeasca cu ea. In urmatoarele ore am vazut cum se ruga la o icoana. Apoi a stat cateva ore in pat si arata ca si cum ar fi fost moarta. Maria [sora mea] a sunat-o pe mama si i-a zis ca o iubeste si ca sa o ierte pentru ce va face. M-a sunat disperata mama si am auzit ca Maria ii zicea sa nu o mai sune, ca misunea ei pe pamant s-a terminat si ca trebuie sa faca asta ca se fie implinita spiritual. A venit mama cu un om ca sa-i descuie usa si am vazut ca avea perdeaua de la geam trasa si vroia sa se arunce. Maria a facut un fel de criza si s-a certat cu mama si am incuiat toate camerele pentru ca vorbea mama cu ea si vroia sa se mai arunce. Mama a chemat salvarea. Cand a auzit ca vine salvarea a zis ca s-a calmat si nu mai face asta, sa o lasam in pace si a promis ca nu se omoara. Ne-a zis ca trebuie sa se elibereze si ca e ceva dintr-o viata anteroara.
Mi-e foarte frica si nu stiu ce sa fac, ma sperie si nu stiu ce are pentru ca nu vrea sa ne spuna. Mi-e frica sa nu mai incerce inca o data, pentru ca mama lucreaza de la 12 pana la 21 :30 si eu sunt singura in casa cu ea si nu as stii ce sa fac [am 12 ani ]. Nici sa dorm nu mai am curaj.
Nu ar vrea sa se duca la psiholog sau ceva de genu' pentru ca spune ca i-ar face mai mult rau.
Va rog, am nevoie de un sfat real si cei batjocoritori sa se abtina, tot ce am spus mai sus e real. Va rog, ajutati-ma.

20 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Bun, daca o luam din punct de vedere religios, nu poate spune ea ca misiunea ei pe pamant s-a terminat si sa se sinucida, indiferent cu ce inger, sfinti sau altcineva ar vorbi ea
daca ii sa vorbim mult mai serios si sora ta are o problema serioasa, nu zic sa mearga la psiholog, dar sa vorbeasca cu o persoana mai credincioasa, chiar cu un preot sau duhovnic daca are
nu vreau sa intru in discutii despre diavoli si tot felul sa te sperii sau sa para foart ciudate, dar chestiile astea cu meditatia pot fi chiar periculoase si unori faptul ca vorbeste cu ingeri e doar o iluzie, de obicei ingeri, sfinti se arata in vise si ca sa vorbeasca asa fata in fata cu astfel de persoane ar trebui sa ajunga la un nivel foarte mare de sfintenie, deci doar o persoana specializata in domniu o poate ajuta happy

| fluturas a răspuns:

Aduceti preotul la ea

| Corina a răspuns:

Parerea mea este ca mama ta ar trebui sa-si ia vreo saptamana - doua de concediu si sa incerce toate metodele posibile de a o salva pe sora ta. 1.Sa aduca un preot cu har care sa-i citeasca niste slujbe, eventual s-o duca la o biserica (manastire) unde se fac slujbele Sf.Vasile. 2.Sa incerce s-o duca pe sora ta la un psiholog/psihiatru, care sa discute cu ea si care sa incerce sa-i afle "secretele" acestor ganduri si acestui comportament, eventual sa-i prescrie vreun tratament. 3. O alta sugestie ar fi ca mama ta sa gaseasca un psiholog specializat in hipnoza, care sa descopere ce se afla in subconstientul ei si ce anume ii determina acest comportament si care s-o trateze in acest sens tot prin hipnoza. Totusi, unii psihoterapeuti afirma ca hipnoza este contraindicata persoanelor suspectate de paranoia sau depresie melancolica, cu tentative sinucigase. Orice hotarare ar lua mama ta, trebuie actionat cat mai repede, pana nu e prea tarziu. Nu vreau sa te sperii, dar se pare ca nu e de joaca cu astfel de situatii, in care unor persoane din jurul nostru li se intuneca mintea si nu mai judeca lucid (Vezi cazul Madalinei Manole si a Malinei Olanescu). Fiecare secunda e importanta. Dumnezeu sa va ajute si sa va dea putere sa depasiti aceste momente de cumpana din viata voastra!
PS. Uite aici poti gasi psihoterapeuti:
http://www.ziaruldeiasi.ro/local/reportaj-pe-masa-de-hipnoza~ni67hl
http://www.psihoterapeutiasi.ro/
http://www.clubafaceri.ro/1621/psihologi-bucuresti-1838195.html
http://psihosomatic.ro/

| mona a răspuns:

Ai o sora c-am ciudata si cred ca are nevoie de ajutor fie ca vrea sau nu

| Xenaaaa a răspuns:

Sora ta are nevoie de ajutor specializat, nimeni nu o poate ajuta.problema ei e cauzata de moarta tatalui vostru.nu puteti trai cu frica ca se va arunca iar, are nevoie urgent de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar ea ştie despre ce este vorba.Important e ca mama ta să vorbească cu ea.Să îi arate că are încredere în dânsa, că o sprijină şi că îi poate spune orice.
De ce a început să studieze toate acele lucruri? Ar fi bine dacă aţi putea vorbi cu un preot, atât mama ta cât şi surioara.
Mi-e să nu fie vorba de ceva murdar la mijloc.Nu puteţi lăsa lucrurile aşa pentru că cine ştie ce-i mai trece prin cap şi de ce e în stare. Ceva curat nu e oricum...cum şi-a băgat în cap că misiunea ei s-a terminat pe Pământ?!

Aveţi încredere, rugaţi-vă la Dumnezeu şi sfatul meu este, cum am spus şi mai sus, să vorbiţi cu un preot!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oh my god, m-as teme si eu sa stau langa ea sad trist trist, incearca sa chemi un preot sa vorbeasca cu ea, o persoana mai religioasa, nu e de glumit sad imi pare rau, sanatate!

| Alishia a răspuns:

Stiu si eu...asa a fost mereu? adica sa mediteze si chestii sau s-a intamplat dupa despartirea cu vreun baiat?

| Kosmin19 a răspuns (pentru Alishia):

Ia murit tatal si tu zici de vreun baiat straight face

| Alishia a răspuns (pentru Kosmin19):

Pai din moment ce nu a specificat moartea tatalui, ma refer acum cat timp, m-am gandit ca ar fi altceva, era doar o idee...

| Kosmin19 a răspuns (pentru Alishia):

A specificat-o invata sa citesti happy

| Alishia a răspuns (pentru Kosmin19):

Nu am fost atenta...

| Kosmin19 a răspuns (pentru Alishia):

Dupa felul in care scrii happy mai mult de 14-15 ani n-ai happy.

| iubitic a răspuns:

Poate nu ar fi rau, sa vorbiti si cu un preot.

| ilovei a răspuns:

Cred ca sora ta are o problema grava. intr-adevar, exista persoana care au unele puteri, care "vad" ce se v-a intampla in viitor, insa o asemenea persoana nu poate avea ganduri de sinucidere. cred ca ar trebui sa o duceti fortat la psiholog, indiferent daca vrea ea sau nu. o puteti hipnotiza sau ceva de genu. poate sora ta este afectata si a suferit cand a murit tatal vostru, si din cauza asta se simte asa. poate ea il viseaza sau ceva de genul acesta. eu cred ca are nevoie urgenta de un consult!
va doresc multa sanatate!

| Tyrr a răspuns:

E o situatie foarte periculoasa....incearca-ti sa va apropiati de ea comunicati mai mult cu ea. Iar chestia cu psihologul ar fi foarte indicata!

| nucă a răspuns:

Ea nu a avut prieten si nu vrea sa mai vorbeasca cu noi, ne zice ca trebuie sa o rezolve singura. A inceput chestia asta cu paranormalul cam pe la 17 ani. Ma gandesc ca se simte si singura pentru ca nu prea iese din casa si socializeaza, dar eu mereu am rugat-o sa mergem pe afara. Ma sperie foarte tare si s-a inchis foarte tare in ultimele 3 zile, nu stiu cum sa o convingem sa mergem la un preot.

| anonim_4396 explică (pentru nucă):

Păi,atunci,duceţi preotul la ea!
Ceva trebuie făcut deoarece se pare că în momentele astea nu gândeşte lucid.Acţionaţi repede.

Răspuns utilizator avertizat
| YukyDream a răspuns:

Daca ea citeste gandurile inseamna ca e un dar dat de la dumnezeu. Incercati s-o mai intrebati ce s-a inamplat cu ea acum catva timp, insistati mai mult poate ajuta. Cand esti doar cu ea acasa, incerca sa stai cu ea de vorba poate o sa-ti spuna ceva folositor, fi alaturi de ea! Pup :*