| loveSweety69 a întrebat:

Buna TPU :*
-Sper sa ma ajutati si pe mine
Deci, am 13 ani si acum un an mi-a venit menstruatia
Totul bine si frumos fara dureri sau sangerari abudente happy
Mie in generel imi tine o saptamana(ultimele zile cargand putin)--deci de exemplu imi vine luni,duminica e gata
Acum mi-a venit joi,iar ieri (duminica) nu mi-a curs nimic doar o pata mica mica maro si nici peste noapte nimic, dar pe la ora 15 a inceput sa curga mai mult si foarte rosu...vine seara dimineata iara nu vad nimic...toata ziua doar pata mica maro,,, ie acum pwe la 16:30 iar a inceput sa curga...
Ce poate fi?
Precizez ca nu am facut nimic sa il opresc am mancat vineri doar o lamaie(dar o mananc si in restul lunii pentru ca imi place)
Deci ce am pls

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bionatura a răspuns:

Salut!
Sunt medic de medicina generala si am vazut intrebarea ta!
In primul rand aspectul ca la 12 ani ti-a venit menstra este aproape normal in conditiile in care alimentatia este cum este si hormonii de crestere se afla cam in tot ce mancam.
Momentan nu te ingrijora cu durata menstrei tale ptr.ca esti inca un copil si mai dureaza pana ce corpul tau se maturizeaza, ok?
ATENTIE! In timpul menstrei nu consuma LAMAIE ptr.ca este un vasodilatator si scade si mai mult tensiunea arteriala, permeabilizeaza structura vaselor de sange si in loc sa ti se opreasca sagerarea care si asa se prelungeste din varii cauze aceasta se prelungeste sau apar variatii "anormale" diferite de cee ce stiai tu pana acum.
Daca vrei sa ma intrebi ceva, scrie-mi aici sau in privat dani.prodan@opv.ro
O seara frumoasa!

1 răspuns:
| KMaddieK a răspuns:

Probabil pentru ca stai jos, sau stai intr-un loc mult timp, sau atunci ai facut efort.