| Pufuletica98 a întrebat:

Am nevoie de mare ajutor si va rog sa cititi aceasa intrebare.De cateva nopti ma trezesc la ora patru dimineata si nu mai pot sa adorm pentru ca simt o prezenta la mine in camera.Eu am un fel de putere simt raul si de fiecare data cand ma trezesc noaptea il smt.Eu incerc sa adorm dar simt ca si cum ceva ma atinge la ceafa si fac vise ciudate de treaza de exemplu alaltaieri m-am trezit la patru si de frica am incercat sa adorm si nu stiu cum am intrat intr-un fel de transa.Eram intr-un vis dar eram treaza si cu ochii inchisi si eram cu capul sub perna pentru ca asa cum am mai zis imi era frica! Deci am "visat" ca eram intr-o pestera cu cea mai buna prietena am mea si fratele ei si ei doi cautau mancare prin rucsac si eu cercetam zona dar dintr-o data am ametit si mi se invartea capul si mi-am zis sa ma las si am cazut usor usor si ma simteam ca si cum as fi fumat 2 zile marihuana fara sa incetez(tin sa mentionez ca nu ma droghe am doar 13 ani!) si apoi m-am trezit si eram tot cu capul sub perna si se vedea o bucata din camera care se invartea tare si eram cu siguranta treaza si apoi am inceput sa ma sperii, am inchis rapid ochii si cand i-am deschis a revenit totul la normal.Sau am mai avut vise asa dar cu o femeie de 30 de ani care si-a vandut sufletul diavolului fumand marihuana si suparata de cea ce a facut s-a dus la biserica si a zis ca diavolul nu are cum sa vina acolo si dintr-o data el apare in spate si zice cu-cu bau! Era infiorator si m-am trezit.Nu mai reusesc sa dorm ca-ci simt ca cineva ma spioneaza.Eu ma rog la Dumnezeu in fiecare seara si nu mai stiu ce sa mai fac! Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| uguugu a răspuns:

Salut! si eu cand eram de varsta ta eram mai fricoasa cu chestiile astea mai supranaturale...sa stii ca e posibil sa ai acest dar de a simiti raul si te sfatuiesc sa faci sfestanie(parintii tai desigur sa cheme preotul) e bine sa faci sfestanie de cateva ori pe an(2-3 ori) aduce lucrurile bune in casa si le indeparteaza pe cele rele. Sper ca te-am ajutat! Fundita?puppy dog eyes

20 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Rugaciune,si mai da pe la biserica.Esti putin mai senzitiva decat gloata.
Daca reusesti sa simti raul cu siguranta vei simti si binele unde se afla.Alegerea iti apartine.

| Inferno a răspuns:

Mai asteapta sa cresti putin.

Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns:

Te rogi la doamne doamne sau la cineva mai puternic, merge, aici isi joaca autosugestia rolul. Daca tu o sa crezi cu tarie ca cineva puternic o sa alunge "spiritele" n-o sa mai ai probleme.Totul e in capul tau, nu exista demoni, draci, dumnezei, ce mama ei de treaba, suntem in secolul 21

| laurentiu80 a răspuns:

Sunt doar vise ..si imaginatia ta. Daca dormi cu capul sub perna, de aici iese ca esti o fire fricoasa. Incearca sa schmbi patul sau camera.

| RAY a răspuns:

Te gandesti prea mult la basme de astea

| DyNo a răspuns:

''cum as fi fumat 2 zile marihuana fara sa incetez(tin sa mentionez ca nu ma droghe am doar 13 ani!)" - sa te cred? Atunci de unde stii efectele marijuanei daca nu ai incercat? Uite aici ceva interesant despre marijuana.
http://dynoclub.blogspot.ro/2012/08/cum-sa-te-prostesti.html

IN legatura cu visele. Satane, draci etc., sunt doar in mintea ta, nu te mai gandii la tot feluld e chestii de-astea si iti garantez ca o sa poti sa dormi din nou.

| Silviumber a răspuns (pentru DyNo):

Iti dai seama ca zicea la vrajeala, am multi prieteni care zic asa cum ar fi ca se simt ca si cum ar fi baut 6 beri, si sunt tot de-o varsta cu fata asta, e doar o gluma

| vitbsk a răspuns:

Am citit o parte din întrebările tale;
Pe lângă sfaturile lui Allrc, ţi-aş mai recomanda să nu mai combini credinţele între ele.
Adică dacă eşti ortodoxă, încearcă să descoperi mai întâi ortodoxia.(chiar dacă te influenţează Italia)
Nu citi exorciste catolice, nu fă o ciorbă din credinţe şi mai ales nu te juca cu ceva ce nu ştii.
1. Pentru că s-ar putea să nu ai nevoie de ele.
2. Pentru că exorcizările NU se pot face de către oricine, ci doar de către preoţi care postesc şi se roagă.
3. Pentru că demonii îi atacă pe cei care le citesc.
De aceea trebuie preot cu har, post şi rugăciune intensă -adică un stil de viaţă şi o cunoaştere duhovnicească superioară pentru astfel de slujbe.
Altfel, dacă tot combini credinţele, în final s-ar putea să sfârşeşti cu un sentiment de nelinişte şi cu o senzaţie de brainwash.
Legat de somn : Am auzit că atunci când ai încercări poţi să citeşti din Biblie pentru a te linişti.
Încearcă să te spovedeşti la un părinte duhovnic şi să-i urmezi sfaturile.
Sper să nu o iei în nume de rău, am scris pentru că am văzut că te frământă astfel de lucruri.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

In primul rand sa vorbim despre vise. Dumnezeu ne indeamna sa nu credem in vise chiar daca aparent sunt bune apar ingeri etc.(Stiu ca asta ai visat nu ma indoiesc doar ca trebuie sa treci peste nu te mai gandi la ce ai visat. comporta-te ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic). Visele pot veni de la diavol avand ca scop atacarea omului in cel mai sensibil punct al sau:sufletul.
100% SITAUTIA TA SE VA AMELIORA DACA:
-te spovedesti curat la preot. fara sa "uiti" din pacate
-te impartasesti
-faci milostenie
-te rogi

Dimineata si seara spune Psalmul90 si Psalmul 50 si acatistul Arhanghelului Mihail. Mihail este arhistrategul cetelor ingeresti. l-a infrant pe diavol de fiecare data. Cnd simti astfel de lucruri roaga-te:Tatal nostru + rugaciunile de mai sus. Da cu tamaie in fiecare dimineata, lasa candela sa arda noaptea, mergi la biserica duminica(dar incearca sa fii atnt la ce se intampla nu doar prezent cu trupul). in fiecare dimineata bea 3 inghitituri de aghiasma si anafura. nu ezita sa vb cu un preot si de asemean mergi si la Sf maslu( pentru vindecare trupeasca si sufleteasca). Ai incredere in Dumnezeu.

http://articolecrestine.com/......-tine.html

esti ortodox?

| Pufuletica98 explică (pentru Allrc24Orthodox):

Da sunt ortodoxa si sunt mandra! Multumesc mult pentru sfaturile tale.O sa le folosesc!

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Pufuletica98):

Ma bucur daca te-am putut ajuta. Trebuie sa pastram nestirbita dreapta credinta ortodoxa. ma bucur ca mai sunt astfel de persoane

| crazyinlove a răspuns:

Dar cum sa te temi? Nu erai tu cel cu domnul ..care te apara de reu si e cu tine?

| missakihabara a răspuns:

Incearca sa dai cu tamaie si cu achiazma eu asa as face. Succes!

| Pufuletica98 explică (pentru missakihabara):

Mersi mult, idea cu tamaia este geniala.Chiar acum am dat cu tamaie si sper sa mearga.Merci inca o data!

| AnicaiAlin a răspuns:

Visele de cele mai multe ori sunt deviatii ale realitatii, dorinte ascunse ale noastre, ganduri si sperante.
Faptul ca visezi urat, poate fi datorat de cele mai multe ori de ganduri negre si ascunse si nu are o stransa legatura cu credinta.
Chiar daca te vei ruga lui dumnezeu nu vei obtine rezultate.
Trebuie sa ai o gandire pozitiva, sa iti intaresti caracterul, sa scapi de acea impresie ca cineva sau ceva te supravegheaza. Acestea exista doar in mintea ta nu si in realitate.
Eu ca ateu iti pot recomanda doar gandire pozitiva si sa elimini orice iti poate provoca cosmaruri, de altfel pentru ca in trecut si eu am trecut prin cateva stari destul de urate si am avut vise foarte ciudate am ajuns sa consult o carte de vise si dupa ce am citit si incercat sa interpretrez visele pe care le aveam, am vazut ca ele au aparut datorita anumitor stari si sentimente, visele fiind rezultate a starilor mele psihice, neavand nici o legatura cu credinta.
Deci alt sfat decat sa incerci sa ai mai multa incredere in tine, sa te gandesti ca raul nu exista si sa ai o gandire pozitiva, nu iti pot da.

| CristiAndrei a răspuns:

Te rogi degeaba la dumnezeu pentru ca el nu exista, este doar imaginatia ta

| RaduRadu01 a răspuns:

Varianta cea mai simplă (şi mai plauzibilă, părerea mea) e că toată chestia asta este rodul imaginaţiei tale. Crede-mă, capacitatea minţii noastre de a plăsmui stări, imagini, suntete, atingeri este atât de mare încât ele pot apărea ca realitaţi. Încearcă să nu mai stărui cu mintea asupra acestei "prezenţe". Cât despre insomnie, se poate rezolva cu un somnifer/sedativ uşor. Totuşi, nu ar trebui să foloseşti astfel de medicamente de una singură. O vizită la medic sau la un psiholog ţi-ar putea face bine, dacă problema persistă.
A doua variantă, ar fi aceea că într-adevăr este o prezenţă demonică acolo. Nu te îngrijora peste măsură! Un lucru deosebit de important pe care îl poţi face este să DISTRUGI IMEDIAT orice obiect din casă care ar putea avea chiar şi cea mai mică legătură cu magia, cu ocultismul. De asemenea, este bine să te rogi cu voce tare. Fii sigură că poţi scăpa de aceasta problemă (Iacov 4:7)! Şi încă o sugestie, atunci când nu poţi dormi din cauza acelei prezenţe, în loc să stai cu capul sub pernă şi să tremuri de frică, încearcă să citeşti ceva, de ce nu chiar din Biblie. Cel puţin îţi abate mintea de la lucrurile care te sperie.
Cât despre vise, nu te stresa prea mult. Biblia spune că "visele vin din mulţimea grijilor" (Eclesiastul 5:3), nu au o semnificaţie specială.
De asemenea, te îndemn să vorbeşti cât mai repede cu părinţii sau cu o persoană MATURĂ în care ai încredere despre asta.
O zi bună!

| Anonimus11111 a răspuns:

Roagate in continuare!
1. Spune-mi ceva: te uiti de obicei sau ma rog uneori la filme de groaza sau ai vazut unul si te-ai speriat rau cand l-ai vazut? Daca da e din acea cauza sa stii pentru ca in subconstientul acele filme creaza vise ( cosmauri in timp ce dormi).
2. Poate aceste vise chiar iti spun ceva, ceva rau ce se va intampla, nu stiu e doar parerea mea, dar altfel nu-mi pot explica aceste vise, in primul rand nu te lua de fumat sau baut sau alte chestii diabolice. Roagate la dumnezeu pentru ca e singura solutie, pentru ca diavolul te indeamna la aceste chestii, roaga-te si o sa treaca.
3.Ti-a murit cumva cineva din familie? Pentru ca uneori persoanele mai necredinciase care mor raman o perioada in casa in care au locuit si provoace aceste simptome, ameteli etc. Se spune ca dupa ce moare un om acesta sa 40 de zile pe pamant si vede tot ce a facut in intreaga lui viata.
4.Sti, uneori doar ti se pare anumite chestii pentru ca te gandesti incontinuu la un lucru anormal si din cauza ca iti este frica simti tot felul de prezente, nu te gandi la asta si sa nu iti fie frica, pentru ca nu ai de ce.
Sper ca te-am ajutat. Funda?

| robyrdv a răspuns:

Eu ma trezesc mereu la 3 si ma culc la 4 la ora trei la ceas se face o cruce intoarsa care se mai zice ca este semn satanic