| Patty03 a întrebat:

Stiti vreun remediu prin care as puteam sa imi tratez un neg de la picior? Nu doare cand il ating, doar daca il apas... am fost la medic si mi-a spus ca trebuie taiat. Am incercat si cu plasture de la farmacie, dar avand in vedere ca pielea e groasa la degetul mare de la picior nu a mers. Inafara de plasture si cauterizare mai stiti vreun remediu?
Fundaa :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gekkō a răspuns:

Medicul care a spus ca trebuie taiat, permite-mi sa spun ca e un incompetent si trebuie dat afara de urgenta din medicina. Stii de ce? Pentru ca negul nu se taie, radacina ramane si face pui.
Nu mai atinge zona cu negul, pentru ca ti se ia si pe nama, unde atingi in insistenta, acolo se ia.
Si eu am avut 2 negi si e bine sa te tratezi cu rostopasca (o planta medicinala banala ce o gasesti) sau eu m-am tratat cu o solutie dintr-o sticluta mica, un fel de acid ce arte negul pana la radacina, inclusic aceasta.
Sau, la un dermatolog sa ti-l arda, sau prin inghetare, asta e mai dureros.

| Patty03 explică (pentru Gekkō):

Multumesc frumos :* Si imi spui te rog cum se numeste acidul ala cu care te-ai tratat?

| Gekkō a răspuns (pentru Patty03):

Nu mai stiu exact, aceid clorhidric sau sulfuric. Cred ca clorhidric. E un acid de culoare vrede-galbui si trebuie sa pui cu grija, cu un bat de urechi sa nu dai pe piele ca arte tesuturile. Mai este si acidul salicilic.
Astea sunt cele mai sigure metode de anihilare a negilor, cu acid si rostopasca (e bine sa pui acid, cam de 2 ori pe zi, dar cateodata mai poti pune si rostopasca, e mult mai bine)
Rezultatele se vad din a doua zi.

Daca mergi la dermatolog, ti-l arde sau ti-l ingheata, dar pot aparea din nou negi mici si ramai oricum cu cicatricie, adica un semn de la gaura unde a fost ars negul.

Ramai la acid.
Sper sa te faci bine, bafta!

| Patty03 explică (pentru Gekkō):

Multumesc foarte mult big hug!

| Gekkō a răspuns (pentru Patty03):

Cu placere happy

7 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Mai e o solutie buna de tot, la farmacie nu e chiar scumpa ii zice Verucca parca. Il desprinde din deget in cateva zile, iti lasa o gaura care se regenereaza in cateva saptamani.

Bafta!

| h4mh4m a răspuns:

Hmmm, poti incerca o crema de la farmacie care se aplica la bataturi. Dar daca poti sal rezolvi chirurgical, fa-o nu sta pe ganduri happy

| AnimaXD a răspuns:

Si eu am avut si am pus rostopasca si mi-a trecut