| OnNE24 a întrebat:

Acum doua zile mi-am taiat unghia mare de la picior si pe langa ea, mai bine zis prin colturi imi iese un fel de piele moarta. Am indepartat pielea cu o foarfecuta dezinfectanta si ma cam doare cand ating. Mi am dat in fiecare zi cu spirt si cu putina crema de galbenele, dar degeaba, tot ma doare putin cand apas. Cum trebuie sa tratez sa nu ma mai doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

1.Varainta eco: ulei de lavanda + ulei de ti tree de la fares, la 15 lei sticluta, se aplica putin din fiecare, ca sa nu te infectezi. Sa fie fares, nu dracii de la aromoterapie. \
2.Varianta chimica: iod (are o denumire anume) cu pudra de baneocin de la farmacie

| OnNE24 explică (pentru Sonia822):

Dar este periculos ceea ce am facut sau nu trebuie sa ma sperii?

| Sonia822 a răspuns (pentru OnNE24):

Ceva poate fi numit periculos daca pune viata in pericol. Eventual ai introdus un microb, sau te-ai zgariat si poate intra un microb. Lucru deja facut, daca doare. Ori se inroseste putin si trece, ori face puroi, o punga mai mica sau mai mare. Ca sa eviti, alege una din variantele de mai sus.