| Miss25JK a întrebat:

Buna TPU.
Sufar de anxietate, in trecut faceam si atacuri de panica, dar acum s-au diminuat. Am fost la multi medici printre care la cardiolog deoarece am un puls ridicat (tahicardie) pe baza de stres, nervi din ce am inteles din spusele medicului. In rest inima este clinic sanatoasa, asa mi s-a spus dupa vreo 7 electrocardiograme, si o ecocardiografie. Intrebarea mea este de ce uneori simt ca o falfaiala, ca o aripa care se zbate la inima, nu stiu sa explic exact, dar ideea e ca dureaza 2-3 secunde, se intampla doar dupa o zi in care ori nu m-am odihnit, ori am stat prin soare, ori am fost stresata sau nervoasa. Ati patit asa ceva? Este ceva grav din moment ce medicul mi-a spus ca sunt clinic sanatoasa?
Multumesc si apreciez raspunsurile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tahicardia este cauzata de frica,emoții puternice,anxietate mai bine zis!
Nu are legătură anxietatea cu cardiologul ci cu psihologul sau psihiatru daca e severa,acelea sunt dureri somatice produse de anxietate ( ghost symptom caused by thoughts.
Anxietatea nu este gravă,nu este o boala, ci frici probabil cauzate de vreo trauma din trecut, abuz fizic, verbal sau stres posttraumatic și foarte multe insecurități.
Anxietatea are la bază frici nejustificate, ele nu se întâmplă în realitate niciodată așa cum îți imaginezi.

6 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Jur ca dacă mergi la un job cu foarte multă muncă fizica scapi

| Violleta2022 a răspuns:

Atacurile de panica dau acea falfaiala imaginara la inima, fiind de fapt o boala si frica imaginara, toate inventate de mintea ta bolnava, care iti induce atacul de panica.
Mergi al un medic bun psihiatru si vei primii medicatie adecvata care te va ajuta sa treci mai suor peste aceste atacurid e panica si sa in timp, cu tratamnet bun, te vei vindeca.
Sanatate maxima!

| Sophieka a răspuns:

Sunt probleme din trecut sau din prezent, traume, stres, suparari, probleme in familie sau societate.

Recomand cartea : Legaturi pierdute de Johann Hari

Sau cauta pe internet terapeuti care discuta despre cauzele psihologice / spirituale care iti cauzeaza aceasta problema.
Poti cauta de asemenea meditatii pentru anxietate si echilibrare emotionale pe Youtube.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate Marilena.

| Dumitrescu_Marilena_1989 a răspuns:

Bună. Și eu am. Aceeași problemă. Eu am avut echo holter 24 de ore. Și acolo am descoperit ca bătăile astea sunt extrasistole. Nu sunt periculoase. Toată lumea le are. Unii le simt alții nu. Sunt ca. Niște bătăi in plus ale inimii asa mi e explicat mie dr. Nu te panica.

| Miss25JK explică (pentru Dumitrescu_Marilena_1989):

Multumesc tare mult. Intr-un fel m-am linistit stiind ca nu sunt singura, dar sti cum e in momentele alea, am impresia ca o sa se opreasca si mor.