| Metrocv12 a întrebat:

Sunt cu iubita mea de un an aproape.Cand am cunoscut-o fuma dar nu chiar atât de des. Dupa 2 luni am rugat-o sa se lase de tot.Mi-a promis ca se lasa si chiar s-a lasat timp de 5 luni.Acum imi spune ca ea nu mai poate rezista si ca e un viciu pentru ea.Cum pot sa o fac sa renunțe la țigări? De menționat este faptul ca ea s-a apucat in clasa 5, iar acum este 9.Imi spune ca are nevoie de țigări pentru ca trece printr-o perioada de nervozitate,dar imi e frica ca odata ce se va reapuca,deși ea spune ca se apuca sa fumeze ca sa reducă țigările pe zi ca intr-un final sa se lase de tot, imi e frica ca ii va fi si mai greu sa se lase dupa.Ce ii pot zice? Multumesc mult TPU!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca a rezistat astea 5 luni poate rezista in continuare. Trebuie doar vointa, oricum mi se pare crunt s-o fortezi asa deodata sa se lase. Trebuie sa te lasi treptat.

| KodrutZ a răspuns:

Sa mearga la un psiholog. Sa gaseasca o alta metoda de a elimina stresul/frustrarile. Sport, orice altceva. Daca nu are vointa, degeaba. Plus ca ar trebui sa isi faca frumos un mic calcul si sa vada de cat fumeaza intr-un an si ce vacanta in strainatate ati putea face de banii aia...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ii poti zice nimic. Cei care fumeaza sunt ca niste drogati, nu se pot lasa doar ca le spune cineva, au nevoie sa fie luata din propria vointa decizia.

Daca vrei sa o ajuti cel mai bun lucru e sa le spui parintilor ei. Vor avea sanse mai mari.