Întrebare recomandată | BelehuzCorneliaAlexandra a întrebat:

Buna TPU..sunt foarte suparata pentru ca nu reusesc sa scap de cosuri..am fost la dermatolog,am folosit diferite creme,pastile,Zineryt,argila albastru de raciu am folosit o perioada dar ma simt oribil cu ea, etc.Nu reusesc sa scap sub nici o forma..pe fata am mai putin insa pe spate si piept am asa multe si ma simt tare aiurea cu ele.Ce sa mai folosesc? leacuri babesti ceva sau eu stiu.voi cu ce-ati scapat? sunt foarte sensibila la orice orice.dulce nu prea ma arunc asa sa mananc,fructe tot timpul, mancaruri gatite. ajuatati-ma ca simt ca innebunesc cand vad ca nu dispar..deja ma dispera..nu pot purta nimic in halul asta..multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Curata fata zinic cu o lotiune tonica si nu le stoarce, se vor usca

| Azµre a răspuns:

Încearcă cu tinctură de propolis este foarte bună!
Te cureți cu soluție de bicarbonat, o lingurită se dizolva în apă caldă, o cească!
Te tamponezi
apoi dai cu tinctură de propolis!

| facepalmlol a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, si cand ma gandesc ca vine vara si nu pot sa port nici un maiou cu bretele, imi vine sa ma dau cu capul de pereti.Si e atat de nasol, fiindca te mananca si iti vine sa incerci si grebla, numai sa scapi de ele!
Eu folosesc o crema antiacneica cu sulf si salvie si uneori alcool iodat sau inca un alcool, dar asta e alb si usuca tare.
Multa bafta!

| ema_2625 a răspuns:

Cumpara-ti de la oriflame sapunel cu arbore de ceai, gel tot cu arbore de ceai cu care sa te speli si nu le rupe, lasa-le sa se usuce, iar seara cand dormi poarta pijamale comode de bumbac.

| Myyy3 a răspuns:

Incearca Skynoren, fac de 2 luni tratament cu el si le tine sub control.

| Kukiux a răspuns:

Eu am avut un timp o explozie de cosuri pe fata si am folosit Brevoxyl zilnic si mi-au trecut, desigur usca tare pielea deci trebuie sa folosesti si o crema hidratanta.(ex eu foloseam seara brevoxyl si dimineata crema hidratanta nivea pentru piele uscata)

| Mellyssa a răspuns:

Desiguri trebuie sa folosesti unele lotiuni, dar ele oricum vor aparea. Aceasta pentru un timp, mai ales in timpul adolescentei. Mai apoi, nu prea iute dar vor disparea treptat de pe corpul si fata ta. Succes!

| Ucaa a răspuns:

Si eu am avut mici probleme, dar s-au rezolvat cu "lotiune de ten"-asa se numeste. Se gaseste doar la farmacia Salofarm. Este extrem de buna, chiar m-a ajutat si nu costa mult, doar 13-14 lei happy este buna, in caz ca n-ai folosit-o, incearc-o. Merita :* Sper sa te ajute sfatul meu :*

| Cristina1618 a răspuns:

Pai as zice nu te gandi ca le ai si foloseste crema nivea pote trece

| catanutza93 a răspuns:

Aceeasi problema am avut si eu...mie mi-a trecut cu ulei de ricin, ce pot spune e ca e leac babesc.mie mi-a trecut dar incearca sa mai mergi la un dermatolog si iti poti face analizele la sange poate din cauza sangelui nu iti prinde bine tratamentul. multa sanatate

| G0ldWisH a răspuns:

Buna, sfatul meu este sa mergi la un dermatolog si sa-i explici problema, daca persista du-te la un spital in apropiere si explica la un medicwinking happy