| fearlessss a întrebat:

Buna TPU
Sunt in clasa a 8a si sunt cam grasa..In a 9 a chiar vreau sa arat si eu mai binesad.Mi-am propus ca dupa examen sa incerc sa slabesc.Intrebarea mea e : Credeti ca am timp sa slabesc cat de cat ..sa zicem 5-8 kg.O sa incep deci de pe ..sa zicem 25 iunie pana pe 16 septembrie.Deci, e timp? Si cam cate ore pe zi si cate zile sa merg pe saptamana la sala? Si de macat..trebuie sa nu mai mananc:paine, prajeli si mai ce? FUNDA la cel mai complex si bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa apelezi la ajutorul unui medic nutritionist. Vei obtine rezultate rapide si vei slabi sanatos.
http://www.i-medic.ro/clinica/clinica-de-nutritie-kilostop

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| fearlessss explică (pentru bursuc001):

Varsta: 15 ani
Inaltime: 1.67
Greutate:57 As vrea sa ajung pe la 50 pentru ca am burtica si nu imi place deloc sad sad

| bursuc001 a răspuns (pentru fearlessss):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 59, 4 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 2-3 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Dacă vei mai slăbii, vei ajunge SUBPONDERALĂ :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), etc.
Pentru burtică trebuie să faci cât mai multe abdomene, sau mergi la sală şi foloseşti aparate care "lucrează" muşchii abdominali...

O seară frumoasă.

| Pinti_Leon_1996 a răspuns:

Pai ai putea sa incepi alergand 1km cel putin pe zi si mergand la sala 3-4 zile pe saptamana si sa mananci fructe, legume, sa nu bei cola, sucuri gazoase... si sa nu mananci la fast-food, Funda daca te-am ajutat happy