| Taylor9999999999 a întrebat:

Vreau si eu sa stiu cam in cate luni o sa fac muschi. Da,sunt cam "grasut" laughing si am inceput sala acuma o saptamana.

Credeti ca daca ma tin o sa slabesc si o sa am muschi? Nu sunt chiar atat de gras dar na, totusi.Tin sa precizez ca sunt baiat, am vreo 75kg, 14 ani si 1. 73Cm.

Dau fundita celui care ma lamureste in legatura cu asta si imi spune in cat timp voi da jos kg in plus.Eu mi-am propus ca pana la vara sa slabesc si sa fac muschi, credeti ca o sa reusesc? Merg zilnic la sala si incerc sa am o dieta cat de cat sanatoasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Zenithf a răspuns:

Ai grija cu dieta, poate tie ti se pare sanatoasa, dar poate sa duca la carente care au efecte mai devastatoare decat obezitatea.
Combina sala cu altele, efectul optim ar fi daca faci sala si atletism, sau inot. La sala faci antrenament pe grupe de muschi, efort mare pe un volum de muschi mic, pe cand la atletism sau inot, soliciti la efort mediu si un timp mai indelungat un numar mai mare, un volum mai mare de muschi.
Arderile sunt mai mari cand soliciti un volum mai mare de muschi la un efort mediu, decat cand soliciti un volum mic la efort mare. Deci, topesti mai repede grasimile daca faci atletims, pe cand prin culturism dai volum si contur doar anumitor muschi.