| Cipry12345 a întrebat:

Buna TPU unde pot sa imi fac un test somatic?
Inaltime 1, 82 greutate 66 kg, incheieturi 15 cm, antebrat 25 cm, biceps 32 cm, piept 99 cm, gat 45, umeri lati 130 cm. Vreau sa stiu cate puncte sunt din fiecare sau un link cu testul somatic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Salut.
Tipul (cred ca stii deja se imparte in 3:
ectomorf(adica mai slabut si cu oase subtiri,)
endomorf(mai grasut, mai predispus la ingrasare,chiar daca oasele sunt subtiri sau groase)
mezomorf( e cel mai avantajat din punct de vedere fizic) are oasele groase,dense si musculatura puternica, si avantajat genetic.
Ca sa iti dai seama ce tip somatic ai.:
Cuprinde cu mana dreapta incheietura mainii stangi (cu degetul aratator si degetul mare) Deci ai grija sa nu prinzi cu degetul mijlociu ca ala e mai lung!
Deci inca odata:
Cuprinde cu mana dreapta incheietura mainii stangi(cu aratatorul si degetul mare) daca degetele nu se ating(esti un tip robust, cu trupul bine definit, daca degetele se ating esti un tip normal, daca degetele se suprapun esti cu suguranta ectomorf)
Daca nu intelegi ceva sa imi spui.

| Cipry12345 explică (pentru SaveTheNature):

Degetele nu se ating, si corpul il am bine definit asta e adevarat, deci de aici rezulta ca pot sa pun usor masa musculara nu? Oricum multumesc foarte mult pentru raspunsul de mai sus! RESPECT!

1 răspuns: