| GabrielaS13 a întrebat:

Vara asta am facut mult sport si mi-am dezvoltat masa musculara dar nu foarte mult. Eu vreau sa slabesc, dar tot citesc si scrie ca sportul ingroasa picioara, din cauza ca se dezvolta muschii. Deci, cum sa fac? Cu dieta e mai greu la mine, fiindca eu mananc mancare gatita si prima masa e la ora 14-15 cand vin de la scoala, deci va dati seama ca imi e destul de greu sa stau cu putina mancare. In rest, sport fac destul, adica, mai practic dansul, dar vreau sa cer parerea cuiva care se pricepe la chestia cu muschi. Sa continui cu sportul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| marina7 a răspuns:

Nu mă pricep eu atât de bine la sport dar câteva sfaturi aş putea să-ţi dau:
1. este să nu ţii o dietă strictă, mai bine ar fi să-ţi faci un regim alimentar pe care să-l respecţi, pentru că organismul are nevoie de absolut toate alimentele (care sunt sănătoase desigur)
2. Sportul trebuie să şti care îţi este potrivit. Pot să spun că pe mine m-au ajutat exerciţiile următoare:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL_4bGXxYJLSQe-cQNYG_hdHcODM5ixLaS
sper că te-am ajutat cât de cât

| Sophie_Domnisoara_1994 a răspuns:

Buna parerea mea e ca sportul te ajuta foarte mult mai ales in perioada adolescentei. Daca vrei sa slabesti sanatos, fa-ti 3 mese regulate pe zi, si stabileste-ti o alimentatie echilibrata, sanatoasa, nu evita mancarea pentru ca nu o sa slabesti, doar iti infometezi organismul iar apoi ingrasarea la loc e inevitabila. Te sfatuiesc sa practici un sport, sau sa faci activitate fizica in fiecare seara. Intr-adevar creste masa musculara, dar tinand cont ca esti fata si nu baiat nu o sa fie proeminenta. Creste masa musculara in sensul ca ti se tonifiaza muschii iar grasimile se ardwinking Deci o sa fi si mai slabuta si mai sanatoasa. happy