| MariiMelon a întrebat:

Voi ce mancati de obicei la micul dejun? happy Cel mai bun si sanatos raspuns primeste FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu există "de obicei" ( la micul dejun ) deoarece meniul trebuie să fie cât mai variat.
NU se mănâncă acelaşi fel de mâncare în 2 zile ale săptămânii :)

Pentru micul dejun vezi diverse idei/reţete la linkul :
http://www.e-retete.ro/mic-dejun

http://www.petitchef.ro/tags/retete/mic-dejun

http://www.cevabun.ro/sugestii-pentru-micul-dejun/

http://pasiunepentrubucatarie.blogspot.ro/p/retete-pentru-micul-dejun.html

http://www.ghid-culinar.ro/retete-culinare/tag/retete-mic-dejun

http://dimineata.gustos.ro/

Toate cele bune.

8 răspunsuri:
| Classy a răspuns:

Nu mananc aceeasi mancare de obicei...mananc musli cu fructe, sau alte cereale.

| KodrutZ a răspuns:

Nimic/1-2 banane/brinza cu smintina/mere si cum se mai nimereste. Departe de mine zilele cu ceai, sandvisuri si alte povesti de-astea.

| Goldenboy97 a răspuns:

-Mananc 4 oua (fierte sau omleta) + paine neagra
-Pui cu orez
-Peste
-Cartofi la cuptor + carne
De obicei carbo + protein. Cam asta mananc dimineata.
Daca vrei ceva mai usor incearca niste cereale(integrale) cu lapte.

| Vi003 a răspuns:

O cafea cu 3-4 picaturi de zeama de lamaie si o "ciuguleala'' ( un ou, branza, rosii, icre) care sa duca foamea pana la ora 14 cand mananc o ciorba. Pe la 10 mai beau, cand mi-amintesc, zeama de la un grapefruit. Spre seara, omleta cu legume sau ceva care imi place foarte mult. Dupa ora 18 evit mancarea gatita si mananc seminte, dar nu multe. Asa am slabit in 2 ani vreo 25 de kg.

| Negrea_Amalia_1995 a răspuns:

De obicei mananc ou prajit sau fiert cu o salata de rosii

| SQueeZer a răspuns:

Buna pai de obicei la Micul Dejun trebuie sa mananci ceva usor, sa nu fortezi prea tare stomacul de dimineata, sa ii dai drumul la treaba asa incet daca ma intelegi. De preferat ar fi niste oua, o placinta cu branza, fructe, peste ceva usor...Asa si ca sa faci treaba ca la carte dimineata cand te trezesti bea un pahar de apa, ca sa "trezesti din somn" stomacul si apoi mai bei unul inainte de masa pentru a ajuta la digerare. O zi Buna!

| IRaluca a răspuns:

Pai, eu imi prepar un mic dejun hranitor si sanatos adaugand intr-un bol un mar feliat, incalzit la microunde cu o lingura de safide, o lingura de migdale macinate si o lingura de alune de padure macinate. Si pun deasupra iaurt degresat cu vanilie, alaturi de un pahar de suc de portocale big grin

| RockLife99 a răspuns:

Pai sa vedem... intr-o zi mananc lapte cu cereale, in alta zi o salata, in alta zi 2 felii de margarina cu gem + ceai