| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Acum cateva zile m-am lovit la glezna si am avut o sangerare mica, insa nu s-a invinetit zona. Astazi, dupa ce am facut cateva exercitii fizice, am observat in acea zona de la glezna o vanataie extrem de mare, galbena spre verde. Si sunt foarte sigur ca pana azi nu o aveam. Imi este foarte frica
Credeti ca este normal sau e vorba despre vreo boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă te-ai lovit e normal să îți apară o vânătaie.
Încearcă să îți miști glezna iar dacă simți un disconfort ca și cum ar fi fisurat osul ar fi indicat să mergi la medic și să îți faci și o radiografie.
Dacă totul e ok și nu te doare atunci pune o sticlă cu apă în congelator iar după ce a înghețat înfășoară sticla într-un prosop subțire iar apoi pune peste vânătaie timp de 10-20 de minute.

| Spartacus12345 a răspuns (pentru Andreeush):

Ok, dar eu ma tem pentru ca vanataia a aparut abia dupa cateva zile de la lovitura. Nu ar fi trebuit sa imi apara imediat?

| Andreeush a răspuns (pentru Spartacus12345):

Depinde de zonă, uneori o vânătaie nu apare imediat după ce te-ai lovit.

| adryang78 a răspuns:

Este perfect normal. Zona aceea este puternic vascularizată. Acum este tumefiată din cauza loviturii, ceea ce înseamnă că sângele din capilarele sparte de lovitură s-a răspândit pe sub piele.
Totuși, sfatul meu este să-ți faci o radiografie. Există posibilitatea ca osul să fie fisurat. Dar în niciun caz nu este vorba de vreo boală.