| Raul_5121 a întrebat:

Bună tuturor! Am 18 ani, 1, 90m si 70kg, doresc sa ma apuc de sala si sa pun niste muschi pe mine ca sunt cam slab.As dori sa-mi cumpar niste proteine bune si nu prea stiu de care, si pe langa as mai vrea sa iau si creatina, este buna? la ce te ajuta mai mult? Vreau sa-mi dati niste sfaturi, ce supliment este cel mai bun si care da si rezultate bune? www.megaproteine.ro de pe site-ul asta doresc niste link-uri :D si care firma e cea mai buna, argumentati va rog! nu vreau sfaturi de genu:nu-s bune si nu stiu ce, sunt legale si foarte bune daca le iei cu cap :) Daca stii sa ma ajuti imi dai niste sfaturi daca nu, nu are rost sa vorbesti daca nu te pricepi :)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ce buget ai? o creatina buna + un concentrat proteic bun o sa te coste destul de mult

creatina -> bsn cell mass
concentrat proteic -> whey gold sau dymatize elite whey

| Raul_5121 explică (pentru Cosmin86):

Salut Cosmin, am un buget destul de mare, ca vorbesc cu parintii si ma sprijina indiferent de pret chiar daca e mai mare big grin nu ar fi pretul o asa mare problema, eu vreau calitate sa fie nu cantitate si sa fie bine big grin

12 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Am un cunoscut care a luat aminal pack, si dupa ceva timp, a avut probleme de sanatate, si pana la urma i-a fost afectat ficatul. Deci nu ti le recomand... Ai grija mare

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mayar):

Animal pak = vitamine, minerale, etc.

De cand naiba vitaminele afecteaza ficatul? Apuca-te de sah, nu mai da sfaturi tampite intr-un domeniu unde esti pe langa

| Vi003 a răspuns:

Nu ma pricep la proteine, n-ar trebui sa ma bag, dar nu ti le-as recomanda pentru ca la 50 de ani, sau chiar mai devreme, o sa te faci cat usa. Vezi ce faci, nu te lua dupa altii! :-0

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vi003):

As vrea sa fiu cat usa acu laughing

p.s. : proteine = carne, peste, branza, oua, lactate

Adica tu ii recomanzi SA STEA NEMANCAT?

| Vi003 a răspuns (pentru Cosmin86):

P.s-ul n-avea rost, el nu se refera la proteinele din alimente, se refera la acele prafuri din cutie. Cum sa stea nemancat?
Ca o concluzie... Face-te-ai cat usa! tongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vi003):

Dar esti tu prea inapt sa faci diferenta intre "proteine" si "suplimente cu proteine'

proteine = MANCARE, punct
suplimente cu proteine = "prafuri din cutie"

Si suplimentele tot din mancare sunt facute ( lapte, zer, albus de ou, etc. ), sunt practic mancare concentrata.

Stiu ca folosesc de ani de zile, vorbesc din experienta

| Vi003 a răspuns (pentru Cosmin86):

Aiurea vorbesti, aiurea te hranesti, esti varza (buna si-aia, ca are vitamine)!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vi003):

Daca spui tu, asa o fi, dar pana una alta eu arat cum imi doresc si progresez mereu

Tu nici macar n-ai auzit de firmele pe care le-am enumerat eu mai sus

Copil mic si firav, complet paralel cu sportul si nutritia, comenteaza el pe altii care au ANI de antrenamente si nutritie

p.s. : sa faci tu tractiuni cu 30 kg legate de tine, la o greutate de 86 de kg ( pana jos evident le faci ) si apoi ma comentezi tu pe mine

| Vi003 a răspuns (pentru Vi003):

Pentru @Cosmin 86: Musculosule, nu te mai lauda in fata copiilor firavi, vezi ca te spun lu' mama!phbbbbt Hai s-o lasam, nu vreau sa ne certam!winking O zi buna!

| 12345Anonim a răspuns:

1,90m?