| Daughter a întrebat:

Buna tuturor. Am o intrebare destul de personala.
Bunica mea este in coma de 2 zile, doza de morfina s-a triplat in ultimele 24 de ore, deci ma gandesc ca nu mai simte nimic si e intr-un somn profund.
Astazi inainte s-o vizitez, mama m-a anunțat ca pulsul a scăzut la 57.
Cand am intrat in salon am inceput sa ii mangai mana, iar la prima atingere monitorul acela care arata pulsul inimii, tensiunea, etc. a inceput sa piuie.
O asistenta mi-a spus ca m-a simtit.
Insa este oare adevarat? Daca este atat "de sedata" incat nici durerea nu poate sa ma simta, iar pulsul este atat de mic + coma... cum poate sa ma simta?!
Are cineva idee, as vrea doar sa ma calmez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Morfina ii ia durerea doar, nu o adoarme!
Coma ei poate fii profunda, dar se poate sa-si si revina partial sau temporar si sa te auda sau simta.
Cand mergi acolo, tine-o de mana si vorbeste-i frumos si calm, probabil va reactiona la tine si isi va revenii.

| vocea a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta, dar asta este viata, toti trecem prin momente grele dar si bune, incearca sa o ii de mana si sa ii transmiti ganduri bune, sunt sigur ca va simti chiar daca nu va putea spune, are nevoie de gandurile bune ale tuturor.

| ALGator a răspuns:

Îmi pare rău de soarta bunicii tale
Corpul omenesc e foarte complex iar capacitatile pot fi deosebite. Printre altele subconștientul are o capacitate de procesare enormă.
Așa că da, te poate simți. Crezi ce vezi! Poate poți petrece mai mult timp cu ea. Să nu te temi de ea. E doar un om ca și noi.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Multi oameni au povestit cand erau in coma ca de multe ori au simtit asistentele si doctorul pe langa ei ba chiar si cand ii atingeau. Si cu familia la fel. Chiar auzeau si discutii dar evident nu retineau decat putin din acestea. Deci e clar ca ei simt ceva chiar daca o sa-si revina sau nu din coma. Dar capacitatea noastra inca nu a descoperit acest lucru ce percepe o persaoana in coma

| NoFeelings a răspuns:

Sunt sigură că te-a simțit.
Îmi pare foarte rău pentru aceasta problema, pentru tot prin care treci. Sper sa fie bine foarte curând.
Apropo, uita-te pe YouTube la filmulețe in care oamenii erau în comă, dar de fapt au mers să se întâlnească cu Dumnezeu.
Stai liniștită. Mai încearcă să îi vorbești zilnic, s-o linistesti

| Daughter explică:

Imi pare rau dragilor, insa bunica mea s-a stins.