| scorpya81 a întrebat:

Baietelului meu de 10 ani ii miroase urina foarte puternic a amoniac. Sper sa fie termenul de comparatie potrivit, cert e ca daca intru in baie dupa ce a urinat el cad pe spate de ce tare miroase.Chestia e ca nu in permanenta.I-am facut sumarul de urina si urocultura si nu i-a iesit infectie urinara si nici altceva.Medicamente nu a luat de nici un fel in ultimul an.Apa bea suficient zic eu, cam 1-1.5l pe zi.V-ati mai confruntat vreunul din voi cu problema asta? Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| babyalexa a răspuns:

Mergi cu el urgent la doctor! In mod normal, urina nu prezinta un miros foarte puternic. Daca observi ca mirosul a devenit intepator, cauzele pot fi infectiile urinare sau pietrele la rinichi care dau un miros asemanator cu cel al amoniacului.

Exista si anumite alimente care pot schimba mirosul urinei. De exemplu sparanghelul face parte dintre cele mai cunoscute.De asemenea, si in cazul diabetului, urina isi schimba foarte tare mirosul.Multa sanatate puiului tau.