| Anabelle123 a întrebat:

Ieri m-am operat de apendicita si un chist ovarian,dupa cat timp pot sa reincep sa mananc normal? Adica pui,KFC (mai ales) laughing,ciocolata, fructe etc.
KFC ma intereseaza cel mai mult.Multumesc mult :3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pui fiert poti incepe cam dupa doua zile. KFC (adica pui prajit in ulei vechi) cam dupa 3 luni daca totul merge bine si cu multa prudenta (incepi inati cu o jumatate de bucata de pui neiute, daca nu ai nimic, dupa o saptamana mananci o bucata de pui tot neiute. Aripioare picante poti incerca, tot cu prudenta, dupa primele 6 luni ed la operatie). Fructe iti va recomanda medicul cum sa mananci, vei incepe cu anumite fructe si compoturi dupa cam o saptamana si vei ajunge sa mananci normal (5 fructe si legume pe zi) dupa cam o luna. Ciocolata poti incepe cu prudenta cam dupa 2-3 saptamani (un patratel de ciocolata, daca totul e ok mai mananci doua patratele dupa 3-4 zile, ajungand cam intr-o luna sa poti manca normal, adica maxim doua randuri o data, maxim de doua ori pe saptamana)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicul care te a operat nu ti a zis? intreabă l

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru primele saptamani mancare usoara, foarte dietetica si cat mai sanatoasa. A se evita orice posibilitate sa faci vreo toxinfectie alimentara ca sa nu ti se faca rau, sa vomiti sau sa ai diaree, pentru ca operatiile tale se pot desface sau irita.
KFC-ul cat mai tarziu, peste cateva luni, din cauza ca nu este tocmai cea mai sanatoasa mancare si oraganismul tau este acum foarte sensibil si orice stare de rau, sau voma iti poate pune viata in pericol.

Răspuns utilizator avertizat
| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Fiind apendicita, cam o luna, dar ar fi bine sa incerci sa mananci cat mai putin.